Almanya’da En güçlü Aday Schulz

Almanya’da En güçlü Aday Schulz

Almanya’da sağcı Başbakan Angela Merkel’in önderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU kamuoyu yoklamalarında puan kaybetmeye devam ediyor. AP eski başkanı Martin Schulz’un başbakan adaylığının açıklanmasıyla Sosyal Demokrat Parti SPD ise yükseliş sürüyor.

Bild am Sonntag gazetesine yer alan  bir araştırmada SPD, Birlik Partilerini geride bıraktı. Bir hafta öncesine göre kamuoyu desteğini bir puan artıran SPD, bugün seçim olsa oyların yüzde 33’ünü alıyor.

Birlik partileri ise, bir önceki haftaya göre bir puan düşüşle yüzde 32’ye geriledi. İki hafta önce Bild gazetesi için Insa araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklamasında da benzer bir sonuç çıkmış, SPD, Birlik Partilerini geride bırakmıştı.

Son Federal Parlamento seçimlerinde CDU/CSU yüzde 41,5 oy almış, SPD ise, halkın yüzde 25,7’sinin desteğini kazanabilmişti.

Araştırmada AfD yüzde 9, Sol Parti yüzde 8, Yeşiller yüzde 7, Hür Demokrat Parti FDP ise yüzde 6 oy oranına sahip. Bu sonuçlara göre, SPD-Sol Parti-Yeşiller koalisyonu (toplam yüzde 48) mümkün görünüyor


İlgili yazılar

ABD’nin Ortadoğu’da Erdoğan’a neden ihtiyacı var?

Geçen haftaki üç yazımda RTE’nin cumhurbaşkanı adayı olamayacağını bir yıldır iddia ederek yanıldığımı ve yanılttığımı beyan ettim. Yanılmamda en önemli

Tekin: MHP suçluluk psikolojisi ile saldırıyor!

Sami GÖKÇE CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, MHP sözcülerinin TBMM Başkanlığı seçiminin ardından CHP’ye yönelik eleştirilerine ilişkin olarak, “MHP’nin bu

Çözüm sürecinin nisiyatifi Öcalan’da

İmralı’da hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’e çözüm sürecine ilişkin olarak iki hafta içinde önemli aşamalar kaydedileceğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın