Her gün 32 bin kişi mecburi yer değiştiriyor

Her gün 32 bin kişi mecburi yer değiştiriyor

Birleşmiş Milletler yüksek komiserliği rakamlarına göre Hergün ortalama 32 bin kişi mecburi yer değiştiriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) rakamlarına göre geçen yıl 10 milyon 700 bin kişi yurdundan ayrıldı. Yani her gün ortalama 32 bin kişi yer değiştirmek zorunda kaldı. Bu insanlardan 8,2 milyonu kendi ülkesi içinde, kalan 2,5 milyonu ise başka ülkeye doğru yer değiştirdi.

BM sözleşmesine göre mülteci Türkiye’nin iç hukukunda ikiye ayrılıyor. Avrupa’da meydana gelen olaylar sebebiyle yer değiştirenler mülteci, Avrupa dışında meydana gelen olaylar sebebiyle yer değiştirenler ise sığınmacı statüsünde değerlendiriliyor. Bu ayrım kişilerin Türkiye’de sahip olacağı haklar bakımından da önem taşıyor.
UNHRC rakamlarına göre; 2013 yılı sonu itibariyle dünyada toplam 51,2 milyon insan mecburi nedenlerle (savaşlar, afetler, siyasi baskılar gibi) yurdundan ayrıldı. Bu insanlardan 10,7 milyonu geçen yıl (2013) bu duruma düştü.

TÜRKİYE  5. SIRADA

2013 yılı itibariyle en çok mülteci veren 10 ülke ;Afganistan (2,56), Suriye (2,47), Somali (1,12), Sudan( 0,65), Kongo (0,50), Myanmar (0,48), Irak (0,40),Kolombiya( 0,40), Vietnam(0,31), Eritre (0,31) olarak sıralandı.
Mültecilerin yaklaşık yüzde 56’sını barındıran hedef ülkeler in başında ise bir milyon 600 bin mülteci sayısı ile Pakistan geliyor. Pakistan’ı İran, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Kenya, Çad, Etiyopya, Çin ve ABD izliyor.
Pakistan ve İran’daki mültecilerin tamamına yakını Afganlardan oluşuyor. Etiyopya’daki mülteciler Somali, Güney Sudan ve Eritre kökenli. Çin’deki mültecilerin önemli bir kısmı ise Vietnamlı. Hedef ülkeler içinde bulunan Lübnan nüfusuna oranla (beşte biri kadar) en yoğun mültecinin bulunduğu ülke. Mültecilerin yüzde 90’ı gelişmekte olan ülkelerde misafir ediliyor.
UNHCR verilerine göre; Suriye 4-5 yıl öncesine kadar dünyanın en fazla mülteciye (ıraklı ve Filistinli) ev sahipliği yapan ikinci ülkesi iken, bugün dışarıya en fazla mülteci veren ikinci ülke konumuna geldi. Suriye iç savaşı nedeniyle Türkiye’de geçici olarak ikamet ettirilen Suriye vatandaşlarının sayısı 2014 temmuz sonu itibariyle 815. 413 olarak verilmekle birlikte resmi olmayan rakamlara göre bu sayı 1.5 milyonu bulmuş durumda.


İlgili yazılar

ÇHD Bahçekapılı’yı üyelikten çıkartı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube yönetimi, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın, İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerindeki davranışları nedeniyle üyelikten

Takipsizlik kararına CHP’den itiraz

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükümet programında yolsuzlukla mücadele konusunda TBMM’de konuşurken, İstanbul’daki savcılar yolsuzluk konusunda takipsizlik

Dersaneler kapanınca dağa çıktılar…

AKP’den istifa ettikten sonra dili çözülen İstanbul milletvekili Hakan Şükür, doğu ve güneydoğu’da Cemaate mensup dersaneler kapatılacağı için çocukların PKK’ya katıldığını iddia etti.

Bir Cevap Yazın