Afrika’yı BRİCS Kalkındıracak!

Afrika’yı BRİCS Kalkındıracak!

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin (BRİCS) ABD ve İMF hegemonyasını kırmak için kurduğu birliğin ilk Yeni Kalkınma Bankası Güney Afrika’da hizmete açıldı. Banka Afrika ülkelerinin enerji ulaşım ve alt yapı yatırımlarını finanse edecek.

BRICS Yeni Kalkınma Bankası’nın ilk bölgesel genel merkezi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde hizmete girdi.
Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma açılış töreninde yaptığı konuşmada, BRICS Yeni Kalkınma Bankası’nın kurulmasının Güney Afrika başta olmak üzere tüm Afrika için kilometre taşı niteliği taşıdığını belirtti.
Çin radyosunun haberine göre Afrika kıtasının BRICS Yeni Kalkınma Bankası’ndan büyük beklenti duyduğunu söyleyen Zuma, bankanın Afrika’daki genel merkezi aracılığıyla enerji, ulaştırma ve diğer altyapı tesislerine yatırımları hızlandırmasını umduklarını ifade etti.
Merkez açılış törenine ayrıca, BRICS Yeni Kalkınma Bankası Başkanı K.V. Kamath, Güney Afrika Maliye Bakanı Malusi Gigaba ve Dışişleri Bakanı Maite Nkoana-Mashabane katıldı.
BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti)’nin AB ve ABD hegemonyasını kırmak için kurduğu bir birlik.


İlgili yazılar

Hakkari’de17 Hehit 27 Yaralı

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ndeki Durak Jandarma Karakolu’na PKK’lı teröristler bu sabah bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Şemdinli ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre

Mini Anayasa İçin Düğmeye Basıldı.

Anayasa değişikliği için uzlaşan AKP; CHP ve MHP’nin çalışma yapmak üzere görevlendirdiği milletvekilleri ilk toplantısını yaptı. Toplantıdan önce TBMM’de ortak

O şirketin mal varlığına tedbir konuldu

301 kişinin yaşamını yitirdİği Soma Madencilik A,Ş’nin mal varlığına mahkeme tedbir koydu.

Bir Cevap Yazın