Alman basını Soma faciasına geniş yer verdi

Alman basını Soma faciasına geniş yer verdi

İş güvenliği ve işçi sağlığı konusundaki  ödünsüz tavrı ile bilinen ve 30 yıldır madenlerinde hiç ölümlü kaza olmayan Almanya’da, basının Soma faciasının güvenlik eksikliğinden kaynaklandığını iddia etti. Bonn’da yayımlanan General-Anzeiger gazetesi, Deutsche Welle tarafından yansıtılan Soma yorumunda “Bu konuda eğer bir zerre ümit varsa, o da genç kuşak Türklerden gelen tepkilerdir. Bu kuşak Soma’daki türden kazaları kader olarak algılayıp sineye çekmek istemiyor.

Ve facianın hemen ardından düzenledikleri gösteriler ve protesto yürüyüşleri ile kendilerini ve ülkenin diğer vatandaşlarını, devlet önlem almadığı sürece aç gözlü firmalara kurban etmeyeceklerini göstermiş oldular” diye yazıyor.

“SUÇLAMALAR DOĞRULANIRSA YOLSUZLUK SKANDALINDAN BÜYÜK BASKI OLACAK” 

Frankfurter Rundschau gazetesi ise “Daha bundan iki hafta önce muhalefet partileri Soma’daki kömür ocaklarının durumuna ilişkin olarak bir araştırma önergesi vermişler, ancak muhafazakar-İslamcı AKP önergeyi reddetmişti” sözlerini kullandıktan sonra şu savları dile getiriyor:
“Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, muhalefetin ve sendikaların ülkedeki iş güvenliğinin yetersiz olduğu yönündeki uyarılarını mevcut iş yasalarına ve Allah’ın korumasına havale etmişti. Eğer Soma’daki ocakları işleten firmalar hakkındaki suçlamalar doğrulanacak olursa, bunun sonuçları Erdoğan’ı yolsuzluk skandallarından daha büyük bir baskı altına alacaktır. Türkiye’de hiçbir kimsenin en üst makamın onayını almadan ihale kazanamadığı bilindiği içindir ki, bu konudaki her ihlal dönüp şefin ta kendisini bulacaktır. Yolsuzluklar, Erdoğan’ın seçmenini pek ilgilendirmedi, ama işçilerin ölümü konusunda öyle olmayacaktır.”

SİYASETİN İNANDIRICILIĞINI DA SARSAN BİR ŞOK

Soma ile ilgili yorumunda “Şimdiye kadar Türkiye’deki hiçbir iş kazasında Soma’daki kadar çok insan ölmemişti” diyen Frankfurter Allgemeine Zeitung’un yorumunda şu satırlara yer veriliyor:
“Bu facia ülke için sadece duyguları değil, siyasetin inandırıcılığını da sarsan bir şok! Türkiye sadece on yıllık bir sürede kişi başına düşen geliri üçe katlasa da, bunun çağrıştıracağı kadar büyük bir ilerleme kaydedemediği bir çırpıda görülmüş oldu. Ülke, etkileyici büyüme rakamlarıyla gerçi hızlı bir şekilde orta gelirli bir ülke haline geldi. Ama yine de iş güvenliğinin de dahil olduğu gerçek bir refah sunamadı. Buna ulaşmak için kurumlara, standartlara ve sadece yasalarla oluşturulamayacak bir düşünce tarzına ihtiyaç var. İş güvenliğinin sağlanması işte bu kıstaslardan biri.”

 “FACİA BEKLENMEDİK BİR OLAY DEĞİLDİ”

Sitesinde “Soma Ölümle Özdeşleşti” başlıklı haber-analize yer veren Süddeutsche Zeitung da Erdoğan hükümetinin Soma’daki olayları “kaderin sonucu bir facia” olarak gördüğünü belirterek “Ancak kömür madenindeki facia tamamen beklenmedik bir olay da değildi… . Zonguldak ve çevresinde meydana gelen facialara ilişkin olarak da Başbakan Erdoğan ‘kader’den söz etmiş ve bölge insanının bu tür kazalara alışkın olduğunu belirtmişti. Bundan dört yıl önce meydana gelen grizu patlaması dolayısıyla bu konuda yoğun eleştiri toplamıştı ve görünen o ki gittikçe daha az sayıda insan olayları bu tarzda yorumlamayı kabule yanaşıyor” görüşünü öne sürüyor.

 “TÜRKİYE’DE DURUM 2013 YAZ AYLARINA DÖNÜŞTÜ”

Die Welt gazetesinin internet portalında, “Erdoğan İçin İş Kazaları Normal” başlıklı makalede, maden faciasının ardından Türkiye’de durumun yine 2013 yaz aylarına dönüştüğünü savunurken düzenlenen gösterilere ve ortaya çıkan öfkeye, polisin göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdiğini belirtikten sonra “Erdoğan ise iş kazaları konusunda ‘tuhaf’ konuşmalar yapıyor” iddiasında bulunuyor.


İlgili yazılar

Gök : sayın bakan lütfen müdahale edin

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, TBMM Genel kurulunda BAŞKENTGAZ’ın abonelerin elektronik sayaçlarını mekanik sayaçlarla değiştirmek için uyguladığı baskıyı ve Melih

Kılıçdaroğlu: Suikast ifade özgürlüğünü hedef almıştır

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’a mesaj gönderdi.  Mesajda “Ortaya çıkışı Fransa tarihi ile de yakından bağlantılı olan ifade

İşte CHP’nin soma raporuna itiraz ettiği maddeler

CHP,  Soma Raporuna 230 sayfalık şerh düştü. “Siyaset-sermaye-sendika” üçgeninden oluşan bir kara delik 301 madencimizi yutmuştur”.  Taner Yıldız ve Faruk

Bir Cevap Yazın