Barzani Erdoğan’ı destekliyor

Barzani Erdoğan’ı destekliyor

Irak Kürt Bölgesinde, Türkiye’de gelecek ay yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimde Türkiye’deki Kürtlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemesi  çağrısı yapıldı.

Erbil’den yayın yapan Barzaani ailesine yakın Rudaw’un yer verdiği Osamah Golpy imzalı makalede 1988 yılında kimyasal saldırıya maruz kalan Halepçe’de yaşayan 27 yaşındaki Harem Omar ile yapılan görüşmenin Türkiye ile Iraklı Kürt Bölgesi arasındaki ilişkinin ne kadar ilerlediğini ortaya koyduğu belirtiliyor ve Omar’ın “Bizim tek umudumuz Türkiye” sözleri yansıtılıyor.
Omar’ın Türkiye’deki seçimlerde “tercih ettiği” adayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtilirken Erdoğan’ın Kürt sorunlarının çözümlenmesi yönündeki çabalarını takdir ettiğini söylediği de anlatılıyor.
Makalede “Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi sayesinde Kürtler hem bir zamanlar yasak olan ‘Kürt’ ve ‘Kürdistan’ kelimelerini açıkça söyleyebiliyor hem de ülkenin ilk doğrudan cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayları var” deniliyor.
Abdullah Öcalan’ın “Türk hükümeti ile barış görüşmelerini” yaptığı, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi ile 50 yıllık enerji anlaşmasını imzaladığı, Irak’ın tehditlerine rağmen Kürt petrolünün ihracı konusunda Türkiye’den destek sağlandığı belirtildikten sonra şu savlar dile getiriliyor:

“Kürdistan Bölgesinin Türkiye’ye çok büyük bir ihtiyacı varken Türk otoritelerinin, Erdoğan’ın AKP’si tarafından belirlenen 2023 hedeflerine doğru ilerlemek için Kürdistan’a da ihtiyacı var. Türkiye’deki Kürtler ile Türk hükümeti arasında arabuluculuk yapmak dahil.”

“En büyük kaygı, AKP’nin gelecek parlamento seçimlerini kaybetmesidir” denildikten sonra “Bu olasılık, pek mümkün olması da üzerinde düşünülmesine değer” sözleri kullanılıyor. Yorum şu ifadelerle son buluyor:
“Iraklı Kürtler, riskleri azaltmak için tümüyle Türkiye’ye odaklanmamalı. Ve AKP muhtemelen en çok oy elde edecek ise de başka partilerle bağları güçlendirmek de değerlendirilmeli, her ihtimale karşı.”


İlgili yazılar

Uyuşturucu bağımlısı IŞİD’e neden katıldı?

Doğma büyüme Ankara Hacıbayramlı, İsmet Paşa Mahallesi sakini 29 yaşındaki C.A., çevresindeki Selefi örgütlenmenin etkisiyle Şubat 2014’te IŞİD’e katıldı ve

Hamas: Sonuçları korkunç olacak

İsrail’in Gazze’ye başlattığı  kara harekatı hakkında Hamas’tan ilk açıklama geldi. İsrail ordusu 5 saatlik ateşkesin ardından Gazze’ye yönelik kapsamlı kara harekatının

Kral Salman’a göre facia Takdir-i ilahi

Müslümanların Hac ibadetini yerine getirmesini “ticarete dönüştüren” Suudi yetkililer 753 kişinin hayatını yitirdiği 887 kişinin ise yaralandığı felaketi  “hacıların sorumsuzluğu”

Bir Cevap Yazın