Barzani: Türkiye’den daha çok silah bekliyorduk

Barzani: Türkiye’den daha çok silah bekliyorduk

Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesud Barzani, Türkiye’nin Kürt yönetimine silah yardımında bulunduğunu açıkladı. Barzani, “Türkiye’nin çabuk hareket etmesini, daha fazla silah göndermesini beklerdik ama onların problemlerini anlıyoruz” dedi.

IŞİD tarafından saldırıya uğradıklarında ilk gece İranlıların silah dolu iki uçak gönderdiğini belirten Barzani, “Bu o an için büyük bir yardımdı. Başkalarından da geldi. Ama gelen ilk silah yardımı İran’dandı. Türkiye’den de beklenirdi, Türkiye  daha sonra gönderdi ama iç konjonktürlerinden dolayı bizden açıklamamamızı istediler. O zaman Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidiyorlardı ve IŞİD’in elinde rehineleri vardı” diye konuştu.
Barzani Sky News Arapça’ya verdiği röportajda “Sizin ilişkileriniz Türkiye ile iyiydi. Bazıları Türkiye’nin size yardımda yavaş davrandığını söylüyor. Yorumunuz ne?” sorusuna, “Türkiye’den daha güçlü bir tutum bekliyorduk. Daha çabuk hareket etmelerini, daha fazla silah göndermelerini… Ama bununla birlikte onların problemlerini anlıyoruz. Türkiye açık ve kararlı tutum almakta çekinceli davranıyordu. Tabii bunun sebebi iç durum ve rehineler meselesiydi. Bu sebepleri anlayışla karşıladık. Söylememiz gerekir ki, Türkiye de yardımda bulundu. Ama dediğim gibi daha fazlasını bekliyorduk” sözleriyle yanıtladı.

Türkiye’yi dost olarak gördüğünü ve Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nin gelişimine karşı duracağını sanmadığını anlatar Barzani, bağımsızlık konusunun ise başka bir konu olduğunu söyledi.  Barzani  şöyle  devam etti:

Açıkçası bağımsızlık konusunda Türkiye ve başka ülkelerin nihai tutumlarının ne olacağını bilmiyorum. Ancak Türkiye ile bu büyük ilişkiler devam ediyor ve kuvvetini koruyor. Elimizde Türkiye’nin IŞİD’İ desteklediğine dair veriler yok. Ama görüyoruz ki bu devletlerin politikalarında kesişmeler var. Açıkçası bu girift ilişkilere girmek istemiyorum. Kürdistan Bölgesi olarak bölgede ülkeler arasındaki bu ihtilaflar ve çekişmelerden uzak durmak istiyoruz.”


İlgili yazılar

Bize de bir Çipras lazım

Türk ve Yunanlı siyasilerin makam aracı farkı  sosyal medyanın gündemini oluşturdu. Yunanistan’da, Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras başkanlığında kurulan

Ulus tehdit altında

SGK ve Büyükşehir Belediyesi Ulus üzerinden anlaşma yapıyor. Ankara Akköprü’de bulunan itfaiye arazisine karşılık Büyükşehir Belediyesi SGK’dan Ulus’u istiyor. Ulus’un

Eski bakan da Erdoğan’ın izinden gidiyor!..

Seçim kampanyası başladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanısıra eski içişleri bakanı Efgan Ala da devletin imkanları ile propogandaya başladı. Ala, bütün

Bir Cevap Yazın