Batılılar Suriyeli mültecilere kota  getirdi

Batılılar Suriyeli mültecilere kota getirdi

Beşar Esad’a karşı ülke içindeki dinci muhalifleri örgütleyen, silah sağlayan  batılılar iç savaş çıktıktan sonra Suriye’yi terketmek zorunda kalan mültecileri görmezden geldi. Birleşmiş Milletler verilerine göre 44 Batılı ülke 2013 yılında, 56 bin Suriyeli mültecinin sığınma başvurusunu kabul etti. 20 Batılı ülke Suriyeli mülteciler için 2014’te kota uygulama kararı aldı. Buna karşın Lübnan, Türkiye, Ürdün, Mısır ve Irak gibi komşu ülkeler, 2 milyon 690 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor.

Suriye’de İç savaş binlerce sivil vatansız hale getirdi. 130 Bin Kişinin hayatını kaybettiği iç savaşta süreçte 2 milyon 690 bin Suriyeli ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Lübnan 1 milyonu aşkın Suriyeli ile en çok göç alan ülke, Türkiye’de yaklaşık 700 bin, Ürdün’de 600 bin, Irak’ta 250 bin ve Mısır’da 140 binden fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor.

“BATI SURİYELİLERE SESSİZ”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek komiserliğinin verilerine göre 2013 yılında 44 batılı ülke, 56 bin Suriyelinin sığınma talebini kabul etti. Batılı ülkeler 2014 yılı içinde Suriyeli mültecilere kota getirdi. Batılı 20 ülke 17 bin 859 Suriyeli mülteciyi kabul edeceğini açıkladı. Türkiye İltica ve Göç Araştırma Derneği araştırmalarına göre bu rakam neredeyse Türkiye’nin bir günde kabul ettiği mülteci sayısına eşit.
Öte yandan, 28 Avrupa Birliği Ülkesinin, 2013 yılında, çoğunluğunun, Afganistan ve İranlıların oluşturduğu 400 bin mülteciye kapılarını açtı.
Birleşmiş Milletlerin hazırladığı rapora göre 2014 yılı sonuna kadar Dünyadaki Suriyeli mültecilerin sayısı 4,1 milyona ulaşacak.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu – Bahçeli görüşmesinden ayrıntı

CHP ve MHP liderleri ortak aday çıkarılması için buluştu. Yaklaşık 50 dakika süren görüşmede isim konuşulmadı, ancak “nasıl bir aday olmalı” konusunda uzlaşıldı. Liderler tekrar bir araya gelecek

İKTİDARIN İŞLEDİĞİ SUÇ AĞRI DAĞI’NDAN BÜYÜK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Elbette bu halk sizden sandıkta hesap soracaktır ama bununla da kurtulamazsınız. Yargı önünde de hesap vereceksiniz. Çünkü işlediğiniz suçları toplasak Ağrı Dağı’ndan daha büyüktür” dedi.

Tayyar: Kılıçdaroğlu kadar edepsiz bir başkan görmedim

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı itibarsızlaştırmak için elinden geleni yaptığını iddia

Bir Cevap Yazın