Bayık’a göre Türkiye bölünecek

Bayık’a göre Türkiye bölünecek

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Cumhurbaşkanı Erdoğan için olay yaratacak bir iddiada bulundu. Cemil Bayık, “Erdoğan’ın Mursi gibi devrileceği ve iç savaş isteyenlerin harekete geçeceği” uyarısında bulundu. Dünyanın IŞİD’in müttefiki haline gelmiş bir Türkiye’yi kabul etmediği yönünde bir iddia ortaya atan Cemil Bayık, “bölünme uyarısı” yaptı: “Gelinen aşamada Türkiye’nin önünde ya darbe ya bölünme ya da hızlı bir demokratikleşmeden başka bir yol kalmadı.”

Günay Aslan, Yeni Özgür Politika’da bugün yayımlanan ‘Kandil’den birkaç satırbaşı’ başlıklı yazısında, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık’la yaptığı görüşmenin ayrıntılarını paylaştı. Aslan’a göre Bayık, ABD’nin, Kobani’yi iki aya yakın bir süredir IŞİD’e karşı savunan PYD’yle geliştirdiği ilişkileri PKK’yı da içine alacak biçimde genişleteceğini düşünüyor. “Eskiden Amerika ve Avrupa Kürt meselesinde KDP odaklı siyaset izliyor, onu temel alıyorlardı ama Şengal ve Kobani’den sonra durum değişti; PKK olmadan sorunun çözülemeyeceği ve bölgenin yeniden şekillenemeyeceği görüldü; bu yüzden denkleme dahil edildi.” değerlendirmesi yaptı.

Kantonları bölmenin Türkiye’yi uçurumun kenarına getirdiğini öne süren Cemil Bayık, Öcalan’ın Kobani’nin düşmesinin Türkiye’yi yeni bir darbe sürecine sokacağı yönündeki ifadelerini de anımsatarak  “Dünya IŞİD’in müttefiki haline gelmiş bir Türkiye’yi kabul etmiyor. Gelinen aşamada Türkiye’nin önünde ya darbe ya bölünme ya da hızlı bir demokratikleşmeden başka bir yol kalmadı.”


İlgili yazılar

Kemal Anadol’dan Yakın Döneme Işık

Türk siyasetine damga vurmuş isimlerden birisi olan Kemal Anadol, 1950’lili yıllardan başlayan 12 Eylül 1980’e değin süren anılarını kaleme aldı.

Sular akar doldurur (video)

Sanatçı özgürdür, bağımsızdır, yaratıcıdır. Öyle olduğu için zaten sanatçıdır. Toplumun genelinden farklıdır. Ortalamanın üstündedir. Bu nedenle acı çeker, sessiz kalmaz,

Koca Komik Adamlar!

Komik ülkeyiz vesselam. Yaşananlar fıkraları bile geride bırakır. Ancak acı acı gülünür çelişkilere. Nasıl mı? FETÖ’yü besleriz, ortaklık yaparız. Beraber

Bir Cevap Yazın