Biden: İŞDİ’i güçlendirenlerden biri Türkiye

Biden: İŞDİ’i güçlendirenlerden biri Türkiye

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, IŞİD’in güç kazanmasında, ABD’nin müttefiki ülkelerin başrolü oynadığını, bunların da Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar olduğunu söyledi.Irak ve Suriye’de terör estiren IŞİD’e, ABD’nin kilit müttefikleri olan bu ülkeler tarafından, Beşar Esad’ı devirmek amacıyla para ve cephane yağdırıldığını savunan Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “ABD’nin, Suriye’de en büyük problemi bölgesel müttefiklerdi” dedi.

ESAD’I DEVİRMEYİ ÇOK İSTİYORLARDI

Biden Harvard Üniversitesi Politika Enstitüsü John F. Kennedy Jr. Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, Esad’ı devirmeye öylesine kararlıydılar ki, bir anlamda Alevi-Sunni savaşının temsilini başlattılar. Esad’a karşı savaşan kim varsa yüz milyonlarca dolar para, tonlarca silah yağdırdılar. Kendilerini, bu gruplara destek vermeme konusunda ikna edemedik” diye konuştu.

ABD’nin Suriye’deki savaşta herhangi bir mesuliyeti olmadığını savunan Biden, Obama yönetiminin Suriye’de izlediği politikaları savundu. Biden, ”Suriye’de ılımlı muhalefete zamanında destek olunsaydı IŞİD’in ortaya çıkmayacağı” sorusuna verdiği yanıtta, bu düşüncesinin geçerliliği olmadığını savundu. ABD’nin bölgede ılımlı olarak bilinen gruplara çekinceli yaklaşmasının doğru bir politika olduğunu, bu gruplara yardım eden ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerin, IŞİD sorununun ortaya çıkıp büyümesine yol açtığını söyledi.

SURİYE’DE ILIMLI MUHALEFET YOK

Suriye’de ılımlı bir muhalefetin zaten olmadığını savunan Biden  “Bölgedeki en büyük sorun bizim müttefiklerimizdi. Türkler ki iyi dostlarımız, kendisiyle birçok zaman geçirdiğim Erdoğan ile de çok iyi bir ilişkim var. Suudiler, Emirlikler, vs. ne yapıyorlardı? Esad’ı devirmeye öylesine kararlıydılar ki bu da Alevi-Sünni temsili savaşıydı. Ne yaptılar? Esad’a karşı savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para, on binlerce tonluk silah döktüler. Ama beslenen insanlar El Nusra, El Kaide ve cihatçı unsurların dünyanın başka yerlerinden gelen elemanlarıydı. Abarttığımı mı sanıyorsunuz? Bir göz atın, bütün bunlar nereye gitti.

Irak’ta El Kaide olan ve oradan atılan IŞİD, Doğu Suriye’de kendisine açık yerler ve alanlar buldu. Bizim terörist örgüt olarak ilan ettiğimiz El Nusra ile işbirliği yaptı. Ama müttefiklerimizi, onlara destek olmama konusunda ikna edemedik. Ne oldu? Şimdi birden bire neyin ne olduğunu gördüler.

 TÜRKİYE IŞİD’E SINIRLARINI AÇTI

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Sünni inanışlı kişilerin oluşturduğu IŞİD’e karşı, Sünni müttefik ülkelerin de içinde bulunduğu bir koalisyon oluşturduğuna değinen Biden, “Çünkü ABD yeniden bir Müslüman ulusa müdahale edip saldırgan ülke olamaz. Sünni bir örgüte saldırı işi Sünniler tarafından yönetilmeli. İlk kez ne oluyor? Şimdi Suudi Arabistan finanse etmeyi durdurdu. ABD güçlerinin kendi topraklarında eğitimine açık olarak izin veriyor. Katarlılar, terörist örgütlerin en aşırı uçlarına verdiği destekleri kesti. Ve Türkler… Cumhurbaşkanı Erdoğan ki eski bir dosttur, bana ‘Siz haklıydınız. Biz çok fazla kişinin sınır geçişine göz yumduk’ dedi. Şimdi sınırı kapatmaya çalışıyorlar” diye konuştu. (AJANSLAR)

 


İlgili yazılar

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, dinleme kayıtlarını sızdıranların saptandığını belirterek, “Bu kadar kararı veren, o adliye, o yargı, bunları izleyen emniyet, İstihbarat, MİT, TİB bunların hepsi şu anda mercek altında ve hepsi inceleniyor. Bütün bunların hesabı sorulacak” dedi.

Beşir Atalay: Şu anda af söz konusu değil

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, şu anda ‘af’ diye bir şeyin gündemlerinde olmadığını söyleyerek, “Şu anda ‘af’ diye bir şey gündemimizde

ÇHD Bahçekapılı’yı üyelikten çıkartı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube yönetimi, TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı’nın, İç Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerindeki davranışları nedeniyle üyelikten

Bir Cevap Yazın