CHP İstedi SE Myanmar’ı Kınadı

CHP İstedi SE Myanmar’ı Kınadı

CHP’nin talebi üzerine Sosyalist Enternasyonal Dünya liderlerine “Myanmar Hükümetine Baskıyı Arttırın!” bildirisi yayınladı. Türkiye’den Cumhuriyet Halk Partisi’nin tam üye olduğu Enternasyonal, resmi sitesinden yaptığı açıklamada yıllardan beri Myanmar’da yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekilerek “Mynamar hükümetine baskıyı artırın” denildi.

CHP’nin tam üye olduğu ve Umut Oran’ın Başkan Yardımcısı olarak görev aldığı Sosyalist Enternasyonal’in Myanmar’da yaşanan insani dram için harekete geçti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin olayların başından beri yürüttüğü uluslararası lobi faaliyeti sonucu SE dünya liderlerine  “Mynamar hükümetine baskı yapın” bildirisi yayınladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Myanmar’da Müslümanları hedef alan şiddet olaylarının başlamasıyla beraber Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu ve Genel Sekreter Luis Ayala’ya ulaşarak konunun acilen Enternasyonal’in gündemine alınmasını talep etti. CHP’li Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın süreklilik arz eden görüşmelerinin ardından Genel Sekreter Luis Ayala, Myanmar hükümetiyle ve Enternasyonal’in Burma’daki temsilcileriyle irtibat kurarak Enternasyonal’in hassasiyetini bildirdi. Dünyanın dört bir yanında örgütlü 150‘den fazla parti adına Myanmar konusunda bildiri yayınlaması kararı alındı. Ayrıca sorunun Sosyalist Enternasyonal Başkanlık Divan’ı tarafından 21 Eylül’de New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu’nda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e de iletilmesi kararlaştırıldı.

 

İşte O Bildiri!

Arakan Müslümanlarına yönelik şiddet eylemlerinin yükseldiği bir dönemde CHP’nin talebi üzerine Sosyalist Enternasyonal gündemine giren ve yayınlanan bildiri şöyle:

“Sosyalist Enternasyonal, büyük bir endişeyle Myanmar’ın Rakhine eyaletindeki durumun ciddi bir şekilde kötüye gittiğini tespit etmektedir. Süreklilik arz eden şiddet; çok sayıda ölüme ve ülkedeki Rohingyalı yüz binlerce azınlık mensubunun yerlerinden edilmesine sebep olarak insani krizi derinleştirmektedir. Bangladeş’e kaçmayı başarabilmiş etnik Rohingyalı mülteciler; sivil Rohingyalıları zorla bölgeden sürmek isteyen Burmalı askerlerin yüzlerce evi yaktıklarını ve köylerinde katliamlar düzenlendiğini rapor etmişlerdir

 

Sosyalist Enternasyonal, Myanmar Hükümetinin ve yetkililerinin etnik ve dini aidiyetine bakmaksızın, ülkede yaşayan herkesin güvenliğini ve huzurunu sağlamakla ahlaken ve hukuken sorumlu olduğunu hatırlatarak hükümeti, Birleşmiş Milletlerle hemen işbirliği yapmaya ve acil ihtiyaçların bölgeye ulaştırılmasına müsaade etmeye çağırmaktadır. Şiddet ve yıkım olaylarında sorumlulukları olduğunu reddeden Burmalı otoritelerin Rakhine eyaletinde olaylardan etkilenen bölgelere girmek isteyen bağımsız gözlemcilere izin vermekteki isteksizliği de, şüphe uyandırmaktadır. Sosyalist Enternasyonal, özellikle devlet başkanlığından sorumlu Aung San Suu Kyi’ye ilkeli liderlik göstermesi, etkinliğini ve otoritesini Rohingya’da yaşanan acıları durdurmak için kullanması konusunda çağrı yapmaktadır.

 

Yaşanan kriz derinleşmeye devam ederken uluslararası toplum da şiddeti sonlandırmak ve Rohingya halkının temel haklarını garanti altına almak için Burma hükümetine yönelik baskılarını arttırmalı ve Myanmar’daki Rohingyalı azınlığa yönelik sorumluluklarını yerine getirmelidir. Son iki hafta içinde Bangladeş’e geçen 120.000’den fazla insan da dâhil, komşu ülkelere zorla sürülmüş insanlar evlerine dönene kadar gerekli insani yardıma ulaşabildiklerinden emin olunmalı ve desteklenmelidir.

 

Sosyalist Enternasyonal Myanmar’daki Rohingya halkının haklarına dair desteğini sürekli olarak dile getirmiş, hem bünyesinde kurulmuş olan Göç Komitesi’nde hem de Sosyalist Enternasyonal’in bu yılın başında Cartagena’da gerçekleştirdiği 25.Kongresinde bu konu ele alınmıştır. Mevcut durum ve sorunun tarihsel geçmişi Rohingya temsilcileri kanalıyla, ilk elden dinlenmiş ve değerlendirilmiştir.   Bu itibarla Sosyalist Enternasyonal 25.Kongresinde yaptığı çağrıyı tekrarlayarak Myanmar hükümetini ve liderliğini Rohingyalılara karşı uygulanan insan hakları ihlallerini ve şiddeti derhal durdurmaya ve azınlıklarının tam ve saygın yurttaşlar olarak tanınmaları için ihtiyaç duyulan diyalog ortamını oluşturmaya çağırmaktadır.”

 

 


İlgili yazılar

Özel: kandırıldım

CHP Cezaevi komisyonu üyelerinin hazırladığı Balyoz raporunda yer alan Genelkurmay Başkanına ait “Başbakan beni kandırdı” sözü gündeme damgasını vurdu. Özel iddiayı yalanlamadı.

DEMİŞTİ AMA… YOLSUZLUK AKP’Yİ ERİTİYOR

Sonar’ın anketine göre; Erdoğan’ın oğlu Bilal’le konuşması çıktıktan sonra AKP’nin oyunda 15 puanlık kayıp yaşandı…

BDP’DEN MİT’E ÖVGÜ

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Meclis Genel Kurulu’nda MİT Teklifi üzerindeki görüşmelerde, “Hakan Fidan ve ekibini kutluyorum. Bakın, bir yıldır

Bir Cevap Yazın