GERGİNLİK DÜNYA BASININDA

Türkiye’deki seçim sürecini çok yakından izleyen BBC, Ankara’da yerel seçim sonuçlarına ilişkin belirsizlik sürerken, CHP adayı Mansur Yavaş’ın oy sayımında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla yeniden sayım için ilçe seçim kurullarına başvurduğunu belirterek Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde bekleyenlere TOMA’yla müdahale edildiğini duyurdu.
“Polis, YSK önünde Yavaş’ı destekleyen yaklaşık bin kişilik gruba tazyikli su ve ses bombasıyla müdahale etti” diyen BBC, “AKP adayı Melih Gökçek ise rakibi ve CHP yöneticilerini halkı sokağa dökmek için provokasyon yapmakla suçladı ve çıkacak olaylardan CHP’nin sorumlu olacağını öne sürdü” sözlerini de kullandı.

“KEDİ SOSYAL MEDYADA GÜNÜN KONUSU OLDU”

BBC, haberinde ayrıca “Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın Ankara’da seçim gecesi yaşanan elektrik kesintileri konusunda ‘trafoya girdiğini söylediği bir kediyi’ suçlaması ise sosyal medyada günün konusu” dedi.
Özelikle başkent Ankara’da gerginlik sürdüğünü de anlatan BBC, basın toplantısı düzenleyen Mansur Yavaş’ın veri girişi yapmaya devam ettiklerini, YSK’nin de veri işlemeyi bitirmediğini belirterek, “Kesin sonuçları bu akşam ya da yarın alacağımızı düşünüyorum” dediğine dikkat çekti.
Haberde parti görevlilerinin, önceki geceden bu yana Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve sandıklardan gelen ıslak imzalı tutanak sonuçlarını karşılaştırdıklarını, çıkan farklar nedeniyle sandık bazında itirazlarla birlikte iptal edilen 120 bini aşkın oyla ilgili çalışmaların yapıldığını kaydetti.

“ANKARA’NIN TÜM İLÇELERİNDE SIKINTILAR VAR”

Bu arada CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Ankara genelindeki tüm ilçelerde sıkıntılar olduğunu söyledi.
BBC’ye göre, Tezcan, Melih Gökçek ile Mansur Yavaş arasındaki farkın itiraz sonrası kapanabileceğini öne sürdü. Tezcan, “(Fark) kapanabilir. Ankara genelinde 12 bin sandık var. 30 bin fark kapanmayacak rakam değil” şeklinde konuştu.
CHP’nin bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı’nın ise daha ihtiyatlı konuştuğunu belirten BBC, “Halıcı ‘Tespitleriniz sonrası fark kapanacak mı? Sorumuza’, ‘Biz, bir oy bile olsa kaybolmaması, hakkımızın gasp edilmemesi için çaba sarf ediyoruz. Bir rakam üzerinde tahminde bulunmak istemem’ yanıtını verdi” dedi.


İlgili yazılar

Müezzinoğlu: Bu adamın tükrükle boğulması lazım!

Türkiye’de tarikat ve cemaatlerle kamu kurumlarını paylaşan, o tarikatların liderlerini “makbul insan” olarak kamuoyuna sunan AKP iktidarının Sağlık Bakanı Mehmet

AKP’nin kuruluş yıl dönümüne davet edilmedi

AKP’nin kurucularından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kurduğu partinin 14. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe davet edilmedi. Gül ile birlikte partinin

Soma Holding nasıl büyüdü

Soma Holding, özelleştirme ve AKP’nin yasallaştırdığı rödövansla zenginleşti. Holding’e ait Spine Tower’ı İstanbul Maslak’ta yükselirken şirketin işlettiği maden ocağı dev

Bir Cevap Yazın