İnsanlığın sonunu getirebilir

İnsanlığın sonunu getirebilir

İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceğini açıkladı.

Düşünen makinelerin insan varlığına tehdit oluşturduğunu öne süren Hawking, “İnsanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Ayrıca işlerin akıllı makinelere devredilmesi de milyonları aç bırakır” dedi.

Hawking, BBC’ye yaptığı açıklamada, düşünen makineler yapmak için harcanan çabaların insanın varlığına tehdit oluşturduğunu belirtti.

Şimdiye kadar geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin son derece yararlı olduğuna işaret eden Hawking, “Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir” dedi.

Evrenin kökenleri ve kara deliklerle ilgili kitaplarıyla dünya çapında tanınan Hawking, insanların yaptığı bazı işlerin akıllı makinelere devredilmesinin de milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açarak farklı bir krize yol açabileceğine de işaret etti.

İnternetin tehlikelerine de değinen Hawking, internet şirketlerinin, ifade özgürlüğü ve özel hayatın korunması ilkelerinden ödün vermeden internetin oluşturduğu tehditleri ortadan kaldırmanın bir yolunu bulması gerektiğine dikkati çekti.

Cambridge Üniversitesi’nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan Hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor.

Hawking’in “Zamanın Kısa Tarihi” adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı.

 


İlgili yazılar

ABD IŞİD’i vurmaya hazır

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı misyonu yerine getirmek için

Cehennemin kapısına kadar kovalayacağız

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, son bir ay içinde iki Amerikalı gazeteciyi öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünü

Platini yolsuzlukları biliyormuş!

UEFA Başkanı Platini’nin, FİFA Başkanı Sepp Blatter ekibinin yaptığı bütün yolsuzlukları bildiğini ve bu nedenle  Blatter’in adaylıktan çekilmesini istediği iddia

Bir Cevap Yazın