İslamcılar Parti Meclise Giremedi

İslamcılar Parti Meclise Giremedi

Bulgaristan’da önceki gün yapılan milletvekili erken seçiminde 5 siyasi parti, yüzde 4 barajını aştı. Eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki merkez sağ liberal Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi oyların yüzde 32,55’ini aldı. Sosyalistler 2.oldu. Nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Türklerin partisi Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 8,94 oyla parlamentoya girdi. En yüksek oyu Türkiye’den alan İslamcıların DOST partisi ise Meclise giremedi.

Bulgaristan seçiminin sonuçları açıklandı. Önceki gün yapılan genel seçimde merkez sağ liberaller ile sosyalistler seçimin en çok oy alan iki partisi oldu. Merkez Seçim Komisyonunun yaptığı açıklamaya göre katılım oranı yüzde 51 olarak gerçekleşti. Eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki merkez sağ liberal Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi oyların yüzde 32,55’ini aldı.
Eski Komünist Partinin devamındaki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 27,02 oy oranı ile ülkenin ikinci büyük siyasi gücü oldu.
Irkçı ve aşırı milliyetçi partileri bir çatı altında toplayan Birleşik Vatanseverler ise yüzde 9,12 oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı.
Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) de yüzde 8,94 oyla parlamentodaki yerini korudu.
Petrol ve ilaç sektöründe faaliyet gösteren iş adamı Veselin Mareşki’nin Volya (İrade) Partisi de yüzde 4,16 oy alarak parlamentoda temsil hakkı elde etti.
Bu sonuçlara göre, ülkenin 240 üyeli parlamentosunda GERB 96, BSP 79, Birleşik Vatanseverler 27, HÖH 26 ve Volya 12 sandalyeye sahip oldu.

Bulgaristan’da İslamcıların partisi olarak bilinen, Türk ve Müslümanların oylarına talip olan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisinin Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) ile kurduğu DOST Birliği ise parlamento dışında kaldı. Birlik oyların yüzde 2,95’ini aldı.
Merkez Seçim Komisyonu, DOST Birliğinin yurt dışında verilen oyların yüzde 17,14’ünü açıkladı. DOST Birliği, yurt dışından toplam 22 binden fazla oy alırken, HÖH’e ise yurt dışından yaklaşık 11 bin oy geldi.
Merkez Seçim Komisyonu, resmi seçim sonuçlarını 31 Mart’ta açıklayacak.


İlgili yazılar

Koç: MİT’cileri isim isim biliyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Umut Oran ve Akif Hamzaçebi üzerinden CHP’ye kumpas kurulmaya çalışıldığını belirterek “O kumpası kimin

AKP mahkemenin iptal ettiği yasayı yine getirdi ” ÖZEL HABER”

Torba Kanun içinde yer alan HES’lerin denetimiyle ilgili 91.madde daha önce 2011’deki Torba Kanunda da yer almış ve CHP’nin itirazı

Hrant Dink cinayetinde yeni gelişme

Hrant Dink’in avukatlarının iki yıldır ifade vermesini istediği dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in kısa süre önce ‘şüpheli’ sıfatıyla

Bir Cevap Yazın