KIRIM PARLAMENTOSUNUN KRİTİK KARARI

KIRIM PARLAMENTOSUNUN KRİTİK KARARI

Reuters’ın RIA ajansını kaynak göstererek bildirdiği habere göre, parlamentodaki karar oy birliğiyle alındı. Kırım’da Başbakan Yardımcısı Rüstem Temirgaliyev ise bölgenin kaderini belirleyecek referandumun 30 Mart’tan 16 Mart’a alındığını açıkladı.

RIA ajansının aktardığına göre; Temirgaliyev, referandumda halka, Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olarak mı kalmasını, yoksa Rusya Federasyonu’na mı bağlanmak istediklerinin sorulacağını söyledi.Temigaliyev, “İlk soru ‘Kırım’ın Rusya Federasyonu’na katılmasından yana mısınız?’, ikincisi ise, ‘1992 Anayasası’nın yenilenmesinden yana mısınız?’ olacak” dedi. 1992 Anayasası, Kırım’ı Ukrayna’nın parçası olarak kabul ediyor.

Kiev’de iktidara gelen yeni yönetim, Kırım’da yapılacak referandumu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Kırım parlamentosunda alınan karar Batı’da tepkilere neden oldu. Avrupa Parlamentosu’nun Avusturyalı üyesi Hannes Swoboda, Kırım’dan gelen bu haber üzerine Twitter’dan yazdığı mesajında, “Rus işgali altındaki Kırım Parlamentosu’nun Rusya’ya bağlanma kararı alması ne demokratik ne de meşrudur” diye tepkisini gösterdi.

Halkının çoğunluğu Rus olan Kırım’ın kontrolü, Ukrayna’daki iktidar değişikliğinin ardından fiilen Rus askeri güçlerinin eline geçmişti.


İlgili yazılar

Zarrab’ın Avukatları Erdoğan’la Görüştü!

Kara para aklama ve dolandırıcılık iddialarıyla ABD’de yargılanan Zarrab’ın savunma avukatları, Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü. Avukatlar, görüşmeyle ilgili Amerikan

ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

Rüşvet Yolsuzluk operasyonu sonucu bakanlık koltuğunu bırakmak zorunda kalan Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğlu Barış Güler ile yaptığı “ne kadar para var” konuşmasının yasadışı yollardan dinlendiğini açıkladı.

Tanımadığı ülkeye heyet gönderdi!

Dışişleri Bakanlığı Türkiye’nin tanımadığı Rusya’ya bağlanan Kırım yönetimindeki insan hakları ihlallerini incelemek üzere heyet gönderdi. Türk kamuoyundan gizlenen bu olay

Bir Cevap Yazın