Kurt: Kırım bizim öncelikli sorunumuz olmalı

Kurt: Kırım bizim öncelikli sorunumuz olmalı

Odunpazarı Belediyesi’nin desteğiyle, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilen “Kırım için ortak akıl çalıştayı” yapılan Serbest Kürsü ve sonuç bildirgesi ile sona erdi.
Çalıştaya Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği Başkanı Evren Olcay ve Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt katıldı. Yapılan “Ortak Akıl Çalıştayı” nın Kırım Tatarlarının milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edildiği programda söz alan katılımcılar somut işbirliği projelerinin hazırlanması, geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılması üzerinde durulması gerektiğini belirttiler.

Esas olan Kırım sorunudur

Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt çalıştayda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bu çalıştayda şu görülmüştür. Teferruatla uğraşmanın zamanı değildir. Esas olan Kırım sorunudur. Kırım sorununa da Türkiye’de sahip çıkması gerekenler bizleriz. Hangi siyasi görüşte olursak olalım Kırım’daki bir insanımızın burnunun kanaması bizi incitir. Burada herhangi bir sıkıntının yaşanmaması için küçük tartışmalarımızı bir tarafa bırakmayı becerebilmeliyiz ve bugün onu gösterdiniz; teşekkür ediyorum.”
Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’a lületaşından anı objesi hediye etmesiyle program son buldu.

Ortak Akıl Çalıştayı Sonuç Bildirgesi şöyle:

1 – Kırım Tatarları’nın Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve Aktivistleri Kırım’dan uzak tutacak tüm kısıtlama, karar ve uygulamalara derhal son verilmelidir.

2 – Kurultaya ve Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım Tatarları’nın tek ve yegâne temsil organı olup bunun dışında hiç bir oluşum kabul edilemez.

3 – Kırım’da İnsan Hakları ve Uluslar arası hukuka aykırı uygulamalar ile basın, yayın ve haberleşme hürriyetinin önündeki engellemeler kaldırılmalıdır.

4 – Rusya işgali ile birlikte Kırım Tatarları’nın vatan Kırım’da yaşama, ibadet ve eğitim hürriyetlerini kısıtlayan tehdit, darp, insan kaçırma ve cinayetlere son verilmelidir.

5 – Türkiye ve Rusya arasında bu yılsonunda yapılacak olan “ Üst düzey İşbirliği Konseyi”nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarları’nın yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.

6 – Kırım’ın işgaline karşı uygulanan kısıtlamaların bazı Türk şirketleri tarafından çeşitli yollarla delindiği görülmektedir. Bunu engelleyici tedbirler için resmi girişimlerde bulunulmalıdır.

7 – Her yıl yapılan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde tüm dünyada, Kırım’da insan hakları ihlal edilen Kırım Tatarları’nın korunması için KTMM’nin karar alması beklenmektedir.

8 – Kırım’daki Kırım Tatar varlığı her zamankinden daha ciddi tehdit altındadır. Türkiye ve Türkiye dışındaki Kırım Tatarları’nın iş birliğini geliştirici somut çalışmaları başlatmaları gereklidir.

9 – Kırım’ın işgalini kabul edilen kuruluşlarla ve işgalcilerle işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar kınanmaktadır.


İlgili yazılar

Almanya’da En güçlü Aday Schulz

Almanya’da sağcı Başbakan Angela Merkel’in önderliğindeki Hristiyan Birlik Partileri CDU/CSU kamuoyu yoklamalarında puan kaybetmeye devam ediyor. AP eski başkanı Martin

YouTube’de bedava film dönemi başlıyor

Türk Hükümetinin engellediği youTube  yeni bir projeyi daha hayata geçirmek üzere.YouTube’ta kısa süre sonra  videolar offline olarak da izlenebilecek? Google’ın

Suriyeli mülteci sorunu kangren oldu

Dört yılı aşkın bir süredir iç savaşın pençesinde olan Suriye’nin nüfusunun neredeyse yarısı mülteci konumunda, ya Suriye dışında ya da

Bir Cevap Yazın