MUHALİFLERİN ZAFERİ. YANUKOVİÇ KİEV’İ TERKETTİ

MUHALİFLERİN ZAFERİ. YANUKOVİÇ KİEV’İ TERKETTİ

İrem KÖKER – Levent KULU / KİEV -Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki başkanlık sarayının kapısına kilit vuruldu. Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in konutu olan saray, muhaliflerin kontrolüne geçti.

Protestocuların muhafız birliği Kendini Savunma Komiteleri Uluslararası Sözcüsü Ostap Kyrvdyk, kilit vurulmuş başkanlık sarayının kapısının önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada dün akşam 23.00 sularında muhalefet temsilcilerinin saraya geldiğini ve bu sırada sarayı korumakla görevli güvenlik personelinin dışarı çıktığını ve binayı barışçıl bir şekilde teslim ettiklerini anlattı. Sözcü, “Yanukoviç buraya devlet başkanı olarak dönemeyecek” dedi.

MUHALİFLER BAŞKANLIK SARAYINI ELE GEÇİRDİ

İçeride birkaç yüz kişinin olduğunu söyleyen muhalefet sözcüsü, şimdilik içeri basın mensupları da dahil kimsenin alınmadığını belirtti.

Binanın çevresinde muhalif göstericiler eylem yapıyor. Herhangi bir zorlama görülmüyor. Ancak direnişçiler, başkent Kiev’de kilit noktalarda kontrolü sağlamış gözüküyor.

KESKİN NİŞANCILARA HEDEF OLDUKLARI YERLERDE…

Başkanlık sarayı ile eylemlerin sürdüğü meydan arasında 400-500 metrelik bir yol var. İşte bu yol, geçtiğimiz son birkaç gün içinde keskin nişancıların insanları vurduğu yol. Ancak bugün bu yoldan rahatça yürümek mümkün.

Yol boyunca burada ölenlere ait ufak anma noktaları oluşturulmuş durumda. Yerlerde kanlı baretler, çiçekler, kurşun izleri gördük.

Sarayın ana giriş kapısının 50 metre kadar ötesinde muhalifler tarafından kurulmuş bir barikat var. Başkanlık sarayı şu anda muhalifler tarafından korunuyor demek mümkün. Sarayın tüm kapıları kapalı. Ne bir araba ne camlarda bir hareket var.

Bu olanlar ‘Yanukoviç Kiev’den gitti’ iddiasını güçlendiriyor. Ancak hiçbir yetkili olmadığı için teyit edemiyoruz.

İnsanlar ise genelde meydan tarafında, miting alanında duruyor. Kalabalık kitlesel bir yürüyüş yok.

Yanukoviç’in ise nerede olduğu bilinmiyor. Bazı muhalif internet sitelerine göre Yanukoviç bazı danışmanlarıyla birlikte Kharkiv’e hareket etti. Bir diğer iddia da Yanukoviç’i taşıyan uçağın Birleşik Arap Emirlikleri’ne indiği şeklinde. Muhalif liderlerden Vitaliy Kliçko da Yanukoviç’in başkent Kiev’den ayrıldığını söyledi ancak nerede olduğu yönünde bir açıklama yapmadı.

(Kaynak: Gercekgundem)


İlgili yazılar

Erdoğan Gibi Bahçeli Medyayı Suçladı

Rejimin değiştirilmesi anlamına gelen Başkanlık sistemini öneren ve AKP ile birlikte hareket eden Devlet Bahçeli Erdoğan gibi medyayı hedef aldı.

Eren Erdem’in iddiaları doğruyu yansıtmıyor

Adana Cumhuriyetbaşsavcı Vekili Mehmet Arıkan, CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in TBMM’de ve Rus televizyonunda gündeme taşıdığı sarin gazıyla ilgili iddiaların gerçeği

Kılıçdaroğlu: Sosyal dokumuz bozulur

CHP lideri Kılıçdaroğlu, içsavaştan kaçan Suriyelilerin Türkiye’de kalması halinde sosyal dokunun bozulacağını söyledi. Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta ülkenin kaos

Bir Cevap Yazın