Obama Davutoğlu’nu yalanladı

Obama Davutoğlu’nu yalanladı

gazetecilere “Esad konusunda Obama’yla aynı çizgiye yaklaşıyoruz” dedi. Obama hemen yalanladı.

ABD Başkanı Barack Obama, G20 Zirvesi’nin ardından Brisbane Kongre ve Sergi Saray’ında bir basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu’nun G20 zirvesi sonrası yaptığı “Esas itibariylei Esed ve IŞİD’in gitmesi konusunda ABD ile Türkiye arasında görüş ayrılığı yok. Obama da Esed’in gitmesi gerektiğini söyledi.” ifadelerini jet hızıyla yalanlayan Obama Esad ile ilgili politikalarında değişiklik olmadığını söyledi.

ESAD’I GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMANIN YOLLARINI DÜŞÜNMÜYORUM

Beşşar Esad’ın meşruiyetini yitirdiğini yineleyen Obama, “Esad’a karşı tavrımızda hiçbir değişiklik yok. Esad’ı görevden uzaklaştırmanın yollarını düşünmüyorum. IŞİD’e karşı daha geniş bir politika sürekli gözden geçiriyoruz” diyerek Davutoğlu’nu doğrudan yalanlamış oldu.

TÜRKİYE DAHA ÖNCE DE DEFALARCA YALANLANDI

Obama’nın Davutoğlu’nun yalanlaması Türkiye adına aslında çok alışılmadık bir durum değil.

ABD yönetimi daha önce de doğrudan Türkiye’yi defalarca yalanlamıştı.

ESAD’IN GİDİŞİ ÖNCELİK DEĞİL

2 gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan yine Suriye konusunda Obama’nın, Suriye’de Esad gitmeden IŞİD’in yenilmesinin mümkün olmayacağını düşündüğünü söylemiş, ancak iddialar çok geçmeden ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel tarafından yalanlanmıştı.

ÖZÜR DİLEMEDİM

Bir diğer yalanlama da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dileme iddiaları ile ilgili gelmişti.

CNN televizyonuna konuşan Biden “asla özür dilemedim” diyerek iddiaları yalanlamıştı.

İADESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

17-25 Aralık operasyonları sonrası da yine dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan

Başkan Obama’nın Fethullah Gülen’in iade edilmesiyle ilgili “Mesaj alınmıştır” dediğini ve iadesine olumla baktığını söylemişti. Ancak bu iddia da yine ABD yönetimi tarafından yalanlanmıştı ve Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iadesinin söz konusu olmadığı belirtilmişti.

PYD TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL

Yine bir yalanlama da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın PYD ile ilgili sözlerine gelmişti. Erdoğan Obama’nın PYD’yi terör örgütü olarak gördüğünü söylemiş, ancak bu iddia da ABD Dışişleri sözlüsü Jen Psaki tarafondan “PKK terör örgütüdür, PYD değil. Bu bizim devlet politikamızdır” sözleriyle yalanlanmıştı.


İlgili yazılar

Firavun’un Önünde Diz Çöken Kim?

Grup’den AK Partiye çok sert yanıt.  Grup Başkanvekilleri Levent Gök, Özgür Özel ve Engin Altay  geçen Salı günkü Grup toplantısında Genel

Büyükataman: Recep İvedik’e haksızlık ettiğimizi farkettik

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Recep İvedik” ile özdeşleştirdiklerini belirterek, “Recep İvedik karakterine haksızlık ettiğimizi fark

Fırat: Bataklığa girmek kolay ama…

HDP mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet  Fırat, IŞİD’le savaş için Erdoğan’ın TSK’yi Suriye topraklarına sokacağını belirterek  “ABD’yle yapılan protokol ve

Bir Cevap Yazın