SURİYE’DE DİNCİ MİLİTANLAR FRANSIZ GAZETECİLERE İYİ DAVRANMAMIŞ!..

Suriye’de aylarca dinci  IŞİD teröristleri tarafından alıkonulan 4 Fransız gazeteci, başlarından geçenleri anlattı. Didier Francois, bodrum katlarında birbirlerinde bağlı olarak, doğal ışıktan mahrum halde tutulduklarını belirtti. Fransız gazeteciler kendilerini kaçıran İslamcı teröristlerin kendilerine iye davranmadığını belirtirken  “şiddet, isyekence veya cinsel taciz konusunda mı? “sorularını  “iyi davranılmadı”  diye yanıtladılar.  Kurtuldukları için  şanslı olduklarını belirten gazeteciler, Fransa’ya ayak bastıklarında aileleri ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande tarafından karşılandı. Gazeteciler, Cuma akşamı Türk askerler tarafından Suriye sınırının Akçakale kısmında bulunmuştu.

Fransız gazetecilerin, Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından alıkonulduğu belirtiliyor.  Villacoublay askeri havalimanına ulaşan gazetecilerden 53 yaşındaki Francois, “açık havada özgür oldukları için” duydukları mutluluğu dile getirerek, 6 ay boyunca bodrum katlarında gün ışığı görmeden tutulduklarını ve iki buçuk ay boyunca birbirlerine zincirlendiklerini söyledi. Francois ve Elias geçen yıl Haziran ayında Halep yolu üzerinde kaybolmuştu. Henin ve Torres ise Rakka yakınlarındayken alıkonulmuştu. Cumhurbaşkanı Hollande, gazeteciler ve ülkeleri için “neşe günü” olduğunu söyledi.

FİDYE İDDİASI

BBC Türkçe’ye göre gazetecileri kaçıran militanlar ile haftalar boyunca müzakereler yürütüldüğü belirtiliyor. Paris’teki BBC muhbiri Hugh Schofield, gazetecilerin serbest bırakılması karşılığında bir şey vaat edildiği iddialarının açıklığa kavuşmadığını ifade ediyor. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, militanlara fidye ödendiği veya silah verildiği iddialarını yalanladı. Suriye’de 3 yıldır devam eden savaş boyunca 150 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 60’tan fazla gazeteci öldürüldü.


İlgili yazılar

Genelkurmay’dan Özel’e yanıt

Genelkurmay başkanı CHP’li Özgür Özel’in “Kandırıldım” iddiasına yanıt verdi.

Erdogan Bahçeli’ye dava açacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “hazine arazilerini oluna tahsis ediyor” şeklindeki eleştirilerine, “ Kalkıp evladıma hazine

Oran: Millet AKP’den Kurtulmak İstiyor

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, iktidar bloğunun başkanlık rejimi tartışmalarını şiddet ve kaba kuvvetle devam ettirme çabası ve

Bir Cevap Yazın