Peşmerge Habur’da törenle karşılandı!

Peşmerge Habur’da törenle karşılandı!

PYD’ye destek vermek için Kuzey Irak’tan gönderilen peşmerge Habur’dan giriş yaptı. Bunun yanısıra  Kobani’ye ilk giren ise Özgür Suriye Ordusu mensupları oldu. Sabah erken saatlerden itibaren sınırın sıfır noktasında bulunan ve güvenlik gerekçesiyle uzun süredir boşaltılmış olan Mürşitpınar Mahallesi’ndeki ağaçlıklı bir alandan 10 ve 12 kişilik gruplar halinde Özgür Suriye Ordusu mensupları çıktı. Sırtlarında çantaları olan değişik yaşlardaki ÖSO mensupları, sınırdan geçerek Suriye tarafına gitti. ÖSO mensuplarının sınırı geçişi sırasında IŞİD militanlarının kendilerini görmesine engel olmak için eğilerek ve koşarak sınır hattına gittikleri görüldü. Bu arada sınır hattında ÖSO militanlarının üzerinde doçka bulunan kamyonetlerle Kobani’de YPG kontrolündeki batı bölgesine gittiği de dikkat çekti.

AFP ajansı ise ismini vermek istemeyen bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde, 150 kişilik ÖSO grubunun gece saatlerinde Kobani’ye geçtiğini bildirdi. Ajans, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin de bu bilgiyi doğruladığını ancak Kobani’ye geçen ÖSO grubundakilerin sayısını 50 olarak verdiğini ifade etti. AFP haberinde Kürt kaynakların ÖSO birliklerinin sekiz araçla Mürşitpınar sınırından geçtiği bilgisini paylaştığı yer aldı.

Suriye’nin Kobani kentini ele geçirmek isteyen IŞİD militanlarına karşı direnen YPG güçlerine, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından Peşmerge gönderilmesi kararlaştırılmıştı. Bir süredir gönderilmesi beklenen Peşmergelerin ilk grubu, gece saat 01.00 sıralarında havayolu ile Şanlıurfa’ya geldi. Kente gelişlerinin ardından polis eskortu ile yola çıkan ve Suruç’a ilerleyen Peşmergelerin nereye gittiği bilinmezken, güvenlik güçleri gazetecilerin Şanlıurfa ve Suruç’ta yolunu keserek takibi önledi. Saat 03.00 sıralarında Suruç’a gelen Peşmergeler sınır hattı yakınlarında bilinmeyen bir noktaya götürüldüğü ve burada Habur’dan geçen ikinci konvoyun gelişini beklemeye başladığı bildirildi.

Peşmergelerin gelişi ile bundan sonra neler yaşanacağı merak edilen Kobani, yeni güne yine patlamalarla uyandı. Aralıklarla silah seslerinin duyulduğu Kobani’de sık sık havan ve roket atışları yapılırken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları da iki kez Türkiye sınırına yakın noktadaki IŞİD mevzilerine yönelik bombardıman düzenledi.


İlgili yazılar

Aygün’e ceza yok!

CHP Yüksek Disiplin Kurulu’ndan  Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’e ceza yok. Yüksek Disiplin Kurulu Sekreteri Selahattin Balta tarafından yapılan yazılı açıklamada,

CHP’li Özel’den çarpıcı açıklamalar

Koalisyonun kaderinin belli olacağı Perşembe ya da Cuma günü yapılacak görüşme öncesinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Böyle her gün

Orman kanunu değişsin

CHP, Yangınlar sonucu orman vasfını yitirdiği öngörüsü ile idarenin bilgi ve izini dışında yapılaşma gerçekleştiren gerçek ve tüzel kişiliklere bir dizi yaptırım getirilmesini istiyor.

Bir Cevap Yazın