Peygamber türbesini bombaladılar

Peygamber türbesini bombaladılar

Dinci terör örgütü IŞİD Musul’da bulunan Hz. Yunus Türbesini dinamitle havaya uçurdu. Din adına insanların kafasını seren IŞİD, peygamber türbesini yerle bir etti. Geçen 10 Haziran’dan itibaren  Irak’ın 2’nci büyük kenti Musul’un kontrolünü elinde bulunduran terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kutsal mekanları yıkmaya devam ediyor. Daha önce Musul, Telafer ve Kerkük’te din adamlarına ait türbeleri ve Şii camilerini dinamit kullanarak patlatan örgüt bu kez Musul’da peygamber Hz. Yunus’un türbesi olarak bilinen tarihi mekanı aynı yöntemi kullanarak havaya uçurdu. Müslümanlar ve Hristiyanlar için de kutsal sayılan Yunus Peygamber türbesinin patlatılması Iraklılar arasında tepkiye neden oldu.

134 hicri yılında yapılan cami her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyordu. Türk hacılar kutsal topraklara giderken burayı ziyaret etmeyi hacca tamamlayıcı bir ibadet olarak görüyorlardı. 2010 yılının haziran ayında caminin yakınında patlayan bomba nedeniyle dış duvarı zarar görmüştü.


İlgili yazılar

Suriye’de özerk Kürt devleti için anlaştılar

İngilizlerin ünlü  Times gazetesinde “Kürtler, yeni bir devlet kurmak için uzlaşıyor” başlıklı haberde, Suriyeli Kürt liderlerin bir araya gelerek, özerk

Türk Bayraklı diplomatik plakayla kaçakçılık!

Kaçakçılık faaliyetlerinde diplomatik plakalı araçların kullanıldığı belirtildi. Türkiye, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e tahsis edilen 4 milyon liralık zırhlı makam aracının,

Dünyanın Tek Komünist Köyü

“Euro krizi” nedeniyle işsizliğin ve yoksulluğun en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden biri olan İspanya’da, bir köy bütün bunlardan etkilenmeden yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Her şeyin taban demokrasisi ve komün ilkeleriyle idare edildiği köy “yeni bir ütopya”ya yolculuğun adresi gibi.

Bir Cevap Yazın