Piskopos : Taç giyme töreni Kuran okunarak başlasın

Piskopos : Taç giyme töreni Kuran okunarak başlasın

Daily Mail gazetesindeki habere göre, Eski Oxford Piskoposu Lord Harries, Lordlar Kamarası’nda yaptığı konuşmada, İngiltere’deki Müslümanların toplum tarafından benimsendiklerini hissettirmek amacıyla taç giyme töreninin Kuran okunarak başlamasının yaratıcı bir davranış olacağını söyledi.

Piskoposun açıklamaları ise Anglikan Kilisesi’nin kendi gelenekleri ve kurumları içerisinde güveni kaybettiği gerekçesiyle sert bir dille eleştirildi.

Lord Harries, Lordlara yaptığı öneride, Kilise’nin kendi tarihi konumunda konukseverliği yerine getirmeye önderlik etmesi gerektiğini aktardı. Harries, geçen yıl Bristol Katedrali’nde dindar bir Müslüman olan yüksek rütbeli bir yetkilinin talebi üzerine Kuran’dan ayetler okunduğu örneğini vererek ”Bu Müslümanları içtenlikle kucaklayacak harika, yaratıcı bir uzlaşma davranışıydı” dedi.

Eski Piskopos, konukseverliğin prensibinin bir sonraki taç giyme töreni dahil olmak üzere tüm kamusal seremonilere etki etmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in oğlu ve kraliyetin birinci varisi Prens Charles, bundan 20 yıl önce ”İngiliz monarşisinin inanç savunucusu” olmaktan çok ”inançların savunucusu” olarak görülmeyi istediğini açıklamıştı. Prens Charles, 2006 yılında da daha ”odaklı ve merkezi” olacağını düşündüğü çok inançlı bir taç giyme töreni istediğini söylemişti.

”CUMA NAMAZLARINDA DA KRAL İÇİN DUA EDİLSİN”

Geleneksel Hristiyanlardan ise Lord Harries’in açıklamalarına kınama geldi. Hristiyan Enstitüsü Düşünce Kuruluşu’ndan Simon Calvert, birçok insanın Hristiyan bir liderin, Hristiyan bir manastırda Hristiyan bir törende Kuran okunması fikrine şaşıracaklarını söylerken, Spectator dergisinin yardımcı editörü Douglas Murray, Lord Harries’in fikrini yanlış bulduğunu söyleyerek ”Eğer taç giyme törenine Müslümanlar eklenecekse o zaman Hinduların ve ateistlerin de eklenmesi gerekir. Böyle bir törende Kuran okunacaksa o zaman İngiltere’deki camilerde cuma namazlarında Kral ve Silahlı Kuvvetler için dua edilmeli” diye konuştu.


İlgili yazılar

Bahçeli: Baskı, Tehdit Ve Şantaj Püskürtüldü

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli halk oylamasının  yüksek bir katılım, takdir edilecek huzur ve güven ortamında geçtiğini

Sındır: Başkanlıktan Vazgeçilmeden Masaya Oturmayız

CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır,  “AKP’nin yeni Anayasa çalışmaları adı altında yaptığı tek şey başkanlık sistemini

Benim aşkım CHP

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Çağdaş Düşünce Topluluğu’nun daveti üzerine “1923’ten Günümüze Çağdaş Türkiye” konulu bir seminer vermek üzere ODTÜ

Bir Cevap Yazın