RÜŞVET KAVGASI AB’YE TAŞINDI

RÜŞVET KAVGASI AB’YE TAŞINDI

Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu çalışmaları nedeniyle Strazburg’a giden CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile AKP milletvekilleri arasında tartışma çıktı.

“MONTAJ” TARTIŞMASI ÇIKTI

ANKA’ya konuşan Nazlıaka, AKP Siirt Milletvekili ve Komisyon Başkanı Afif Demirkıran ve AKP Gaziantep Milletvekili Ali Şahin ile birlikte Avrupalı parlamenterlerle görüştüklerini belirterek, şöyle dedi:

“Avrupalı parlamenterlerin Gezi olayları, Türkiye’deki yolsuzluk operasyonu ve Başbakan’ın oğlu ile yaptığı iddia edilen telefon konuşmalarını sorması nedeniyle Türkiye heyeti arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

Son anda çıkan kanunları tasvip etmiyorlar. AKP temsilcileri paralel devlet boyutuna çekmeye çalıştı. Ama inandırıcı bulmadılar. Görüşmeler gergin geçti, hep eleştiri yapıldı. Yolsuzlukla ilgili sorular sorulduğunda Başbakan’ı istifaya davet ettiğimizi söyledim.

Bir saat süren görüşmelerde sözüm kesildi, konuşturulmamaya çalışıldım. Avrupalı parlamenterlerin önünde gerginlik yaratmamak adına sustum. ‘Bu adil değil, vazo gibi gelmedim’ dedim. Bilgi notları getirmiştim İngilizce, o konuda sorduklarında bilgi notlarını verdim parlamenterlere, Afif Bey sinirlendi ‘parti reklamı yapmıyoruz’ dedi.

Bir parlamenter dedi ki, ‘hastayı iyileştirmek için birden bire bütün ilaçları o hastaya verirseniz o hastayı öldürürsünüz, bu doğru bir tedavi yöntemi değil’ dedi.
Başbakan ile oğlu arasındaki ses kaydını sordular. AKP’li vekiller ‘montaj’ dedi. Ben de ses mühendisi ile görüşmüştüm. Biz montaj olmadığını düşünüyoruz dedim.”

VEKİLLER TARTIŞTI, NAZLIAKA ERKEN DÖNMEYE KARAR VERDİ

Heyetin dün öğleden sonraki görüşmeler öncesinde Parlamento binasındaki Türkiye ofisine geçtiklerini ifade eden Nazlıaka, “Parlamentoda bize ait olan bir ofis var, oraya geçtik. Büyük toplantı odasında oturuyorduk. O aşamada Afif Bey küçük oda var ofisin içinde, küçük odaya geçti, Ali Beyi çağırdı, fısıldaştılar. Afif Bey beni çağırdı. Odaya girdim. Kapıyı kapattılar. Önce beni ne için o küçücük odaya çağırdıklarını anlamadım. Afif Bey konuşmaya başlayınca asıl amaçlarının bana gözdağı vermek olduğunu anladım” diyerek şöyle devam etti:
“Yolsuzlukla ilgili sorulara yanıt vermemem yönünde baskıcı bir şekilde yorumda bulundular. Daha çok üst bir dil kullanılarak, yöneticimmiş gibi nasıl konuşmam gerektiği tavrındaydı. ‘Sizin genel başkanınız ile ilgili olsaydı böyle davranmazdık’ dediler.
Kapıyı açtım ve çıktım. Ne söyleyeceksiniz personelin önünde söyleyin, dedim. İkisi de arkamdan geldiler. ‘Personel duysun istemiyoruz’ dediler. İki personel dışarıya çıktı. Ofisin dışına çıktılar. Koridora geçtiler. Ben de daha fazla o ortamda kalamayacağım için çantamı alıp hızla çıktım ve öğleden sonraki görüşmelere katılmadım. Türkiye’ye dönüyorum, ayrı dönüyorum.”
“AKP milletvekilleri de bu soruları çocuk kandırır gibi yanıtlıyorlar” ifadesini kullanan Nazlıaka, “Ahlakı sıfırladılar. Vicdanı sıfırladılar. Adaleti sıfırladılar. Paraları sıfırlamışlar, çok mu?…Ama halk da 30 Mart’da onları sıfırlayacak” diye konuştu.


İlgili yazılar

Tarhan: Türkiye’de bir rejim krizi yaşanıyor

Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan,YARSAV Başkanı Murat Arslan’ı ziyaret etti. Yargının sorunlarının görüşüldüğü buluşmada, kuruluşunun 8. yılında olan

Türkiye’de hiç yaşanmayan Şili’de yaşandı

Devlet  başkanlarına örnek olacak davranış Şili’den geldi. Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet adı yolsuzluk olaylarına karışan oğlunu görevden aldı. Michelle

Mustafa Süzer’den öğrencilere tavsiye

Süzer Grubu Onursal Başkanı Mustafa Süzer, işadamlarının siyasilerle olan mesafelerini daima koruması gerektiğini vurguladı. Süzer, “Siyaset siyasetçilerin işi. İşadamlarının çok

Bir Cevap Yazın