Rusya tampon bölgeye karşı!

Rusya tampon bölgeye karşı!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Suriye’de tampon bölge oluşturulmasına ancak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin karar verebileceğini söyledi.

Rusyanın sesi radyosunun haberine göre  Moskova’da düzenlenen aylık basın brifinginde konuşan Lukaşeviç, “Türkiye-Suriye sınırında tampon bölge oluşturulmasına sadece BM Güvenlik Konseyi karar verebilir. Irak ve Libya’da bunun nasıl olduğunu ve ne sonuçlar doğurduğunu hatırlıyorsunuz. Ülkelerin veya koalisyonların bu konuda tek başına aldıkları kararlar meşru değildir” dedi.

Lukaşeviç, herhangi bir ülkenin topraklarında terörle mücadele operasyonu düzenlenirken, o devletin temel hakları ve çıkarlarının dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Ancak şimdi yaşadığımız örnekte buna dikkat edilmedi ve edilmiyor” değerlendirmesinde bulundu.


İlgili yazılar

Bahçeli Tuğrul Türkeş’i sildi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hiç kimsenini kendisini partinin üzerinde göremeyeceğini söyledi. Partisinin kararına rağmen seçim hükümetinde başbakan yardımcılığını kabul

ESKİ BAKAN GÜNAY: MİT JİTEM HALİNE GETİRİLECEK

AKP’den istifa eden Bağımsız İzmir Milletvekili, eski Kültür ve Turizm bakanı Ertuğrul Günay, HSYK Yasası’nı onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü eleştirdi. Günay, “ Cumhurbaşkanlığı Anayasanın uygulanmasını gözetecek en yüksek makamdır. İktidarla uyumlu geçinme kaygısı adına Anayasa’ya aykırılığı görmek yerine ertelemesi, bunun çözümünü Anayasa Mahkemesi’ne bırakması doğru bir yaklaşım Değildir. Veto etmesi, Meclis’e göndermesi gerekirdi. MİT Jitemleştirilecek” dedi.

Özerklik mi, bağımsızlık mı, federasyon mu?

HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş “Diktatörlük mü, tek adam mı, özyönetim mi? Bunun kararını biz verdik. Batı da buna katılmalı ve bunun

Bir Cevap Yazın