RUSYA’YA YAPTIRIM  GELİYOR

RUSYA’YA YAPTIRIM GELİYOR

Rusya’nın tutumunu an an takip eden Amerika’nın Sesi’ne göre, Kırım’ın Rusya için ne kadar önemli olduğunu parlamentoya hitaben yaptığı konuşmada anlatan Putin, dün Kırım’ı Rusya Federasyonu’nun parçası haline getirecek anlaşma taslağını imzalamıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için Rus Parlamentosu’nun da onayını alması gerekiyor.
Amerika ve Avrupa Birliği, Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması kararının çıktığı Pazar günkü referandumun meşru olmadığında ısrarlı.
Ancak Vladimir Putin, referandumun demokratik kurallara ve uluslararası hukuka uyduğunu söylüyor.

BİDEN AVRUPA’DA

Öte yandan Başkan Yardımcısı Joe Biden Rusya’nın Kırım’ı işgali nedeniyle kaygılanan bölge ülkeleriyle görüşmek için Polonya’da bulunuyor. Biden, Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın liderleriyle bir araya gelecek.
Amerika ve AB, yaptıkları çok sayıda uyarıdan sonra Kırım’daki referandumu destekleyen Rus yetkililere yönelik ilk yaptırımları uygulamaya başladı.
Başkan Obama, yedi Rus ve iki Ukraynalı ve iki Kırımlı yetkilinin malvarlıklarını dondurma kararı aldıklarını bildirdi. Obama, Amerika’nın Ukrayna hükümetine sağladığı “sarsılmaz” desteğin süreceği konusunda da söz verdi.
Rusya’nın kışkırtıcı tavırlarının küresel arenadaki yerini sarsmaktan ve kendini dünyadan soyutlamaktan başka işe yaramayacağını belirten Başkan Obama, uluslararası toplumun Ukrayna’nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her türlü adıma karşı tavır alacağına dair söz verdi. Ukrayna’ya müdahalesinin Rusya’yı diplomatik açıdan tüm dünyadan tecrit edeceğini hatırlatan Obama, Rus ekonomisinin da bundan büyük zarar göreceğinin altını çizdi.
Vladimir Putin’e yönelik yaptırımlar şimdilik sözkonusu değil, ancak Obama’nın dün açıkladığı yaptırımların hedef aldığı isimler arasında Putin’in yardımcıları ve danışmanları bulunuyor.
Yardımcısı Joe Biden’ın Avrupa’da NATO liderleriyle Kırım krizini ele aldığını belirten Başkan Obama da haftaya Avrupa’ya gidecek.
Avrupa Birliği de 21 Rus ve Ukraynalı yetkiliye ticari yaptırımlar ve seyahat kısıtlamaları getirdi.
New York’ta ise BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Pazar günkü referandum nedeniyle derin bir hayal kırıklığı içinde olduğunu dile getirdi.


İlgili yazılar

Güler de istifa etti

Parti yönetimi ve Grup yönetimi tarafından ayrı ayrı disiplin kuruluna verilen CHP İzmir Milletvekili Birgül ayman güler partisinden istifa etti.

Rezil İşçi Gözaltına Alındı

Rize Meydanı’ndaki Atatürk heykelini kaldırdıktan sonra “zafer pozu” veren işçi belediye işçisi gözaltına alındı. Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse imzasıyla

Fetullah Gülen AKP’ye dava açtı

Fetullah Gülen AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz’a dava açtı. Kapusuz  bir gazete haberini twitter’da paylaşarak yorum yaptığı için Fethullah

Bir Cevap Yazın