Sapık terör örgütü IŞİD 4 gazeteciyi katletti

Sapık terör örgütü IŞİD 4 gazeteciyi katletti

Dinci terör örgütü IŞİD’ın Irak’ın Musul kentinde bir hafta önce kaçırılan 12 gazeteciden 4’ünü öldürdüğü ve naaşlarını Musul sağlık görevlilerine teslim ettiği belirtildi.

Alman Haber Ajansı tarafından yayınlanan habere göre görgü tanıkları, kafaları kesilmiş cesetlerin teslim edildiğini doğrulayarak, gazetecilere ait olduğunun tahmin edildiğini belirtti. Dün teslim edilen cesetlerin hangi ulustan oldukları ve isimleri henüz açıklanmazken, IŞİD’in son 3 hafta içerisinde tamamı Irak basınına mensup en az 19 gazeteciyi kaçırdığı belirtildi. Musul güvenlik görevlilerince yapılan açıklamada IŞİD’in bir süredir durdurduğu gazeteci kaçırma eylemlerine yeniden başladığı ve kaçırılan gazetecilerin tutuldukları yerlerin henüz tespit edilemediği ifade edildi.

Kaçırıldığı iddia edilen gazetecilerin kayıp oldukları Musul insan hakları örgütlerince doğrulanırken, İngiliz gazetesi The Guardian ise kaçırılanlardan 3’ünün kimliğini tespit ettiğini iddia etti. The Guardian’ın verdiği bilgilere göre, televizyon muhabiri Talal Qais ve kameramanlar Walid Akidi ile Eşref Abadi kaçırılan 19 gazeteci arasında yer alıyor.

IŞİD, geçtiğimiz ay Irakta Kürt gazeteci Muhannad Akidi’yi kaçırdıktan iki ay sonra infaz etmiş, ancak infaz Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından teyit edilememişti.

IŞİD daha önce ABD’li gazeteciler James Foleyve Steven Sotloff ile İngiliz sağlık çalışanları Alan Henning ve David Haines’i kafalarını keserek infaz etmiş ve bunların video görüntülerini de yayınlamıştı.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika Gazetecileri Koruma Programı Koordinatörü Şerif Mansur ise, bir an önce IŞİD’in basın üzerindeki bu tehditlerinin engellenmesi gerektiğini belirtti.


İlgili yazılar

MANSUR YAVAŞ HELALLİK İSTEDİ

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak kıl payı yarışı kaybeden Mansur Yavaş, twitter hesabından bir mektup paylaştı. Mansur

O şirketi hükumet koruyor

  MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, bazı maden şirketlerinin hükümet tarafından korunup kollandığını iddia etti. Manisa’nın Soma İlçesi’nde Soma Kömür İşletmeleri

Tanrıkulu : seçim barajı yüzde 3 olsun

CHP, Milletvekili Seçimi Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifi verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu : Baraj %3 olsun,

Bir Cevap Yazın