Silahları AKP’liler temin ediyormuş

Silahları AKP’liler temin ediyormuş

Bir süre öncesine kadar Yurt Gazetesi’nde görev yapan Gazeteci Ömer Ödemiş Şam Mezze cezaevindeki tutuklularla görüştü. Onlardan Ahmed Nadir Eldij’in iddiaları yenilir yutulur cinsten değil. Türkiye sınırlarından rahatça silah ve cihatçı geçirebildiklerini söyleyen Eldij, ismini verdiği bir AKP’linin kendilerine silah temin ettiğini de iddia etti. İşte Ömer Ödemiş’in herpazartesi.blogspot.com.tr bloğunda yayınladığı o röportaj

İdlib’li. 26 Yaşında. 15 ay önce Suriye güvenlik güçlerince yapılan bir operasyonda yakalanmış. Şimdi Şam Mezze tutukevinde yatıyor. Türkiye’den Suriye’ye yüzlerce silah ve bomba taşımış. Onlarca kez Türkiye’ye yasal olmayan yollardan Türkiye’ye girip çıkmış. Kimse ona ne yapıyorsun ne getirip götürüyorsun dememiş. Sınırların kevgire döndüğü Türkiye’den bir başka halkın katledilmesi için tonlarca mühimmatın temin edilmesine ve sınırdan çıkarılmasına göz yumulmuş. Ahmed Nadir Eldij kendi devletine karşı silahlı çetelerle birlikte savaş vermiş birisi. Onunla Mezze cezaevinde, Suriye devletinin verdiği izinle görüştüm.
ÖMER ÖDEMİŞ; Merhaba Ahmet Ben Türkiye’den gazeteci Ömer Ödemiş. Sen sıklıkla Türkiye’ye gidip gelmişsin. Ne zaman gittin, neden, kimlerle görüştün?
Ahmet: Ben daha önce orada çalışıyordum. Suriye de çatışmalar başlayınca bu kez silah getirmek için gittim.

Ö.Ö; Silahları ne için getirecektin?

Ahmet; Suriye’ye geçirmek için. Buraya getirip Abdurrahman Ceydan’a teslim ediyordum. Kendisi Cind el Tevhit isimli küçük bir tugay kurmuştu. Ama asıl amacı maddi idi. Para için yapıyordu.

Ö.Ö: Kaç kez gittin Türkiye’ye, yasal mı gittin, hangi kapıdan girdin, silahları nasıl getirdin?

Ahmed: Olaylar sırasında iki kez yasal olarak gittim. Sonra da birçok kez kaçak olarak gittim. Bir kez Kilis kapısından girdim ama çoğunlukla Reyhanlı kapısından girdim. Kilis’te bir Mısırlı vardı, onu getirmek için girdim.

AKP’LİLER CİHATÇILARA SİLAH TEMİN EDİYORDU

Ö.Ö: Reyhanlı’ya kimin yanına gidiyordun, silahları kimden alıyordun?
Ahmed: Reyhanlı’da C. D. ve kardeşi A. D. ile buluşuyordum. Silanları onlardan alıyordum. Bunlar Türk vatandaşları, Reyhanlılı. Abdurrahman ile aralarında ki ilişkiyi bilmiyorum. Silahları nerden alıp, bana veriyordu, ne karşılığında veriyordu, ben bilmiyorum. Ben sadece bana verilen silahları taşıyordum. C.D ile önce ikamet için görüştü. Ben götürdüm. C.D AKP olduğu için bunu rahat yapabilecekti. Yaptı da. Sonrasında aralarında böyle bir ilişki gelişti ve bana bilgi vermediler.

Ö.Ö; C.D AKP’li miydi?

Ahmed; Evet, AKP’ydi. C.D silah temin edip, para ile Abdurrahman Ceydan’a veriyordu. Ben görmedim ama Abdurrahman öyle diyordu.

Ö.Ö: Ne tür silahlar aldın ondan, ne kadar aldın?

Ahmed: Her seferde 3 yada 4 adet Biksi, 15-20 adet Rus yapımı Kalaşnikof ve çok miktarda mermi ve mühimmat getirdim. Sık sık gidip geliyordum.

Ö.Ö: Tüm bu silahları nasıl geçiriyordun Suriye’ye, Türkiye’de sana kimse karışmıyor muydu?

Ahmed: İdlibin Sermin bölgesinden Abu Muhammed Sermini diye birisi vardı. Geçiş işini o yapıyordu. Cuma sınıra kadar kendisi getiriyordu, Abu Muhammed’de sınırdan karşılayıp, Suriye tarafına geçiriyordu. Cuma’nın bir çiftliği var. Silahlar orada duruyordu. Çiftlikten sınıra kadar hep Cuma getirdi.

Ö.Ö: Çiftlikte başka neler vardı, neler gördün?

Ahmed: Havan vardı, docka vardı, çokça Kalaşnikof vardı, docka tabanı yapıyorlardı. Aynı zaman da patlayıcı yüklü araçlar imal ediliyordu.

Ö.Ö: Yani patlatmak üzere araba mı hazırlıyorlar?

Ahmed: Evet sürekli yapıyorlardı. Ben Suriye’ye 4 tanesini soktum.. Ama sürekli yapıyorlardı. Plakasız özel araçlar yapıyorlar. 3 tekerlekli küçük arabalarda yapıyorlar. Haciz noktalarına uzaktan gönderip patlatıyorlar. Uzaktan kumandalı araçlar bunlar. 60 km hızla kontrol noktalarına gönderilip, patlatılıyor.

Ö.Ö: Peki bu kadar şey, Türkiye’den götürdün, gelip gittin, Türkiye’den hiç kimse sana ne yapıyorsun demedi mi?

Ahmed: Bir anlaşma vardı. Karışmıyorlardı. Cuma onlarla anlaşmıştı. Türk askeri zaten sınırları açtı. Raht girip çıkalım diye. Onun için benim elimde ne var ne yok diye bakmazlardı hiç. Silahları geçirirken de Asker geliyordu, ama Cuma gidip konuşuyordu, nasıl yapıyordu bilmiyordum ama anlaşıyordu. Onlarda bizi bırakıyordu. Cuma her şeyi çözüyordu.

Ö.Ö: Suriye’ye getirdiğin silahları kime teslim ediyordun?

Ahmed: Abu Suhayb’e. Iraklı bu. 2003 Irak savaşından sonra buraya geldi. Yerleşti. Abdurrahman’ın ekibine katıldı.

Ö.Ö: Sen bu işi neden yapıyordur?

Ahmed: Ben liseyi bitirdim, üniversiteye gidemedim. Para için bu işleri yaptım. Onlar bana, beni özel bir üniversiteye girdireceklerini söylediler. Ben cihat için yapmadım.

Ö.Ö: Ahmed tüm bu yaptıklarından dolayı pişman mısın?

Ahmed; Ben onların ne yalancı olduğunu anladım ve onlardan ayrıldım. Sonra da yakalandım…

Kaynak: Gercekgündem


İlgili yazılar

Hani İç Güvenlik Yasasıyla huzur cellatlığı yapılmayacaktı

MHP lideri Devlet Bahçeli son günlerde yaşanan terör saldırılarına yönelik  olarak resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada çözüm sürecini eleştirdi. Bahçeli,

Muhalefet yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını unutturmamaya kararlı

Muhalefet partileri yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını unutturmamaya kararlı görünüyor. Meclis Soruşturma Komisyonu’nun yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakan hakkında

Ülkücü taban AKP’ye kaydı

MHP’nin “çatı aday” önerisiyle CHP’nin de desteklediği ve Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışa giren Prof.Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun  ancak yüzde 38 oy

Bir Cevap Yazın