Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Türkiye ile ilgili birçok gelişme yurt dışında şaşkınlıkla karşılanıyor. BBC de “çözüm sürecinde PKK’ya katılımlar neden sürüyor?” sorusuna yanıt ararken “Çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor” yorumu yapıyor.

BBC, Türkiye’de iki hafta önce 53 üniversiteli gencin PKK’ya katıldıklarını açıkladığını anımsatarak “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2013’teki Nevruz kutlamasındaki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin iyimser bir atmosfer yarattığını” belirterek şöyle devam ediyor:

“Dağdaki kadroların da yasal düzenlemeler sonucunda geri döneceği beklentisi oluşmuştu. Süreçle birlikte, bir yılı aşkın süredir silahlar sustu. Kimse yaşamını yitirmedi. Ancak çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor.”
BBC, “Peki PKK’ya katılan 53 kişi Kürt gençlerini neden dağa çağırıyor?” sorusunu dile getirdiği haberinde psikiyatri ve sosyal hizmet uzmanlarının “çözüm sürecinde en belirgin sorun, güven bağının oluşturulamamış olması” yönündeki değerlendirmelerini aktarıyor.

Aynı uzmanların “Süreç barışa evrilmedi” değerlendirmelerine de dikkat çekilen haberde örgüte katılanların profillerinin değiştiği öne sürülürken “Pek çok üniversite mezunu ve öğrencisi genç maalesef çözümü dağda ve silahta bulmak zorunda kaldı. Çünkü bu süreç kendilerini etkileyecek boyuta gelmedi” görüşleri öne sürülüyor.


İlgili yazılar

AKP’NİN AFİŞLERE BİLE TAHAMMÜLÜ YOK

Ankara’dan sonra İstanbul Belediyesi’de muhalefet partilerine ait adayların afişlerini kapatmaya çalışıyor.

Saraydan Zirve Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 temmuz darbe girişimi ardından liderlerle yaptığı görüşmeyle ilgili ilk açıklama CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan geldi. CHP lideri “görevden

Özdağ İstifa Etti Olağanüstü Kurultay istedi

MHP’de muhaliflerin olağanüstü kurultay çağrısına Genel Başkan Yardımcısı  ve Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, eski Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan yeniçeri  ve Kayseri

Bir Cevap Yazın