Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Türkiye ile ilgili birçok gelişme yurt dışında şaşkınlıkla karşılanıyor. BBC de “çözüm sürecinde PKK’ya katılımlar neden sürüyor?” sorusuna yanıt ararken “Çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor” yorumu yapıyor.

BBC, Türkiye’de iki hafta önce 53 üniversiteli gencin PKK’ya katıldıklarını açıkladığını anımsatarak “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2013’teki Nevruz kutlamasındaki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin iyimser bir atmosfer yarattığını” belirterek şöyle devam ediyor:

“Dağdaki kadroların da yasal düzenlemeler sonucunda geri döneceği beklentisi oluşmuştu. Süreçle birlikte, bir yılı aşkın süredir silahlar sustu. Kimse yaşamını yitirmedi. Ancak çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor.”
BBC, “Peki PKK’ya katılan 53 kişi Kürt gençlerini neden dağa çağırıyor?” sorusunu dile getirdiği haberinde psikiyatri ve sosyal hizmet uzmanlarının “çözüm sürecinde en belirgin sorun, güven bağının oluşturulamamış olması” yönündeki değerlendirmelerini aktarıyor.

Aynı uzmanların “Süreç barışa evrilmedi” değerlendirmelerine de dikkat çekilen haberde örgüte katılanların profillerinin değiştiği öne sürülürken “Pek çok üniversite mezunu ve öğrencisi genç maalesef çözümü dağda ve silahta bulmak zorunda kaldı. Çünkü bu süreç kendilerini etkileyecek boyuta gelmedi” görüşleri öne sürülüyor.


İlgili yazılar

IŞİD Adıyaman’ı merkez seçti

Oran, “Çay ocakları ve kahvehanelerin bazıları IŞİD için karargah haline geliyor” dedi. Dünya sol partilerinin çatı örgütü olan Sosyalist Enternasyonal’in Başkan

İran’da muhafazakarlar seçimi kaybetti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “düşmanlar listesine” dahil ettiği İran’da dün yapılan Uzmanlar Meclis seçimlerinde resmi olmayan ilk sonuçlara göre, reformcular büyük başarı

Davutoğlu: Gelin iki aylık bir seçim hükümeti kuralım

Başbakan Ahmet Davutoğlu MYK toplantısından sonra yaptığı açıklamada kritik bir dönemden geçildiğini belirterek “Gelin seçim hükümeti kuralım. Kuramazsak cumhurbaşkanını Anayasa

Bir Cevap Yazın