Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Türkiye ile ilgili birçok gelişme yurt dışında şaşkınlıkla karşılanıyor. BBC de “çözüm sürecinde PKK’ya katılımlar neden sürüyor?” sorusuna yanıt ararken “Çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor” yorumu yapıyor.

BBC, Türkiye’de iki hafta önce 53 üniversiteli gencin PKK’ya katıldıklarını açıkladığını anımsatarak “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2013’teki Nevruz kutlamasındaki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin iyimser bir atmosfer yarattığını” belirterek şöyle devam ediyor:

“Dağdaki kadroların da yasal düzenlemeler sonucunda geri döneceği beklentisi oluşmuştu. Süreçle birlikte, bir yılı aşkın süredir silahlar sustu. Kimse yaşamını yitirmedi. Ancak çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor.”
BBC, “Peki PKK’ya katılan 53 kişi Kürt gençlerini neden dağa çağırıyor?” sorusunu dile getirdiği haberinde psikiyatri ve sosyal hizmet uzmanlarının “çözüm sürecinde en belirgin sorun, güven bağının oluşturulamamış olması” yönündeki değerlendirmelerini aktarıyor.

Aynı uzmanların “Süreç barışa evrilmedi” değerlendirmelerine de dikkat çekilen haberde örgüte katılanların profillerinin değiştiği öne sürülürken “Pek çok üniversite mezunu ve öğrencisi genç maalesef çözümü dağda ve silahta bulmak zorunda kaldı. Çünkü bu süreç kendilerini etkileyecek boyuta gelmedi” görüşleri öne sürülüyor.


İlgili yazılar

Erdoğan göreve getirdiği memuru suçladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz politikasını eleştirdi ve Erdem Başçı’yı hedef alarak “Bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka

Komisyon Suriyelilerin uçkuruna takıldı

Meclis İnsan Hakları Komisyonu çadır kentlerde sorun bulamadı. Suriyelilerin doğumuna takıldı” Komisyon başlangıcında CHP’li ve AKP’li milletvekilleri arasında kısa bir

YARSAV HSYK adaylarını açıkladı ve destek istedi

YARSAV ve Yargıçlar Sendikası Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinde yarışacak adaylarının özgeçmişlerini yayımladı. “Ne hükümete bağı ne de

Bir Cevap Yazın