SURİYE 5 ÜLKEYİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

SURİYE 5 ÜLKEYİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Suriye ve halkına karşı komplolar kurduğu ve düşmanlıklarını sürdürmek amacıyla bahane yaratmaya çalıştıkları gerekçesi ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi Başkanına eş iki mektup gönderdi. Mektupta söz konusu devletlerin Suriye hükümetine zalim suçlamalarda bulunduğunu savunan Bakanlık, bu suçlamaların başında 21-Ağustos 2013 tarihinde Şam kırsalının Doğu Guta Bölgesinde silahlı terör gruplarının işledikleri ve masum halktan onlarca kişinin kurban gittiği katliamın bulunduğunu ifade etti.

Bu katliamdan bir yıldan az bir süre geçmesi ardından katliamın arkasında ABD, Türkiye ve söz konusu diğer devletlerin bulunduğunun araştırmalar sonucunda kanıtlarla tespit edildiğini öne süren Bakanlık, aynı devletlerin bu katliama ilaveten 15 Mart 2013 tarihinde Halep kırsalı Han el Asel Bölgesinde de yine kimyasal silahlarla gerçekleştirilen katliam dahil Suriye’nin daha bir çok yerinde işlenen insanlık dışı katliamların arkasında olduklarının belgelerle kanıtlandığını belirtti.
Bakanlık mektupta; Türkiye hükümeti ve ABD idaresinin Suriye’deki terör çetelerinin sivil masum insanlara karşı kimyasal kullanmalarının arkasında yer aldığına ve direkt ilişkilerinin bulunduğuna dair çıkan araştırma sonuçları ve medya raporlarına yer verdi.
Türkiye hükümeti ve ABD idaresinin desteği ile Suriye’de kimyasal silah kullanan Nusra Cephesinin El-Kaide örgütünün bir kolu olmasının yanında Güvenlik Konseyinin terör örgütleri listesinde yer aldığına dikkat çeken Bakanlık; Suriye hükümetine suçlamalarda bulunmanın yanında Nusra cephesinin bu insanlık dışı kimyasal saldırılarına örtü teşkil etmenin yaratacağı büyük tehlikeye vurgu yaptı.
Suriye’de olası kimyasal saldırılardan Türkiye, ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve daha başka terör örgütlerinin sorumlu olduklarının altını çizilen mektupta Bakanlık; Nusra Cephesinin son olarak Hama kırsalının Kefar Zeyta Bölgesinde masum sivil insanlara karşı zehirli gaz kullandığına işaret etti.
Mektubunun sonunda Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Suriye Arap Cumhuriyetinin BM ve Güvenlik Konseyine gerekli tüm bilgileri takdim etmesiyle bu gibi terör suçlarını engellemede üstüne düşen misyonu üstlenmesini, Türkiye hükümeti ve sözü geçen diğer devletlerden hesap sormasını talep ettiğini vurguladı.


İlgili yazılar

CHP’nin adayları o illerde belli oldu

CHP’nin 10 ildeki milletvekili adayları belli oldu. Açıklamayı yapan Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, birkaç gün içinde 10’a yakın yerde

Soma’da ölü sayısı 207 ye çıktı

Bakanlarından, yandaş medyasına canhıraş savunulan, bütün denetimlerin yapıldığı söylenen öve öve bitirilemeyen Soma Holding’in işlettiği madendeki hukuksuzluk acı bir haberle

Evren Türkiye’nin kaderini değiştirmişti!

Uzun süredir GATA’da tedavi gören 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü yaşlılığa bağlı çoklu organ

Bir Cevap Yazın