SURİYE 5 ÜLKEYİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

SURİYE 5 ÜLKEYİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Suriye ve halkına karşı komplolar kurduğu ve düşmanlıklarını sürdürmek amacıyla bahane yaratmaya çalıştıkları gerekçesi ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Uluslararası Güvenlik Konseyi Başkanına eş iki mektup gönderdi. Mektupta söz konusu devletlerin Suriye hükümetine zalim suçlamalarda bulunduğunu savunan Bakanlık, bu suçlamaların başında 21-Ağustos 2013 tarihinde Şam kırsalının Doğu Guta Bölgesinde silahlı terör gruplarının işledikleri ve masum halktan onlarca kişinin kurban gittiği katliamın bulunduğunu ifade etti.

Bu katliamdan bir yıldan az bir süre geçmesi ardından katliamın arkasında ABD, Türkiye ve söz konusu diğer devletlerin bulunduğunun araştırmalar sonucunda kanıtlarla tespit edildiğini öne süren Bakanlık, aynı devletlerin bu katliama ilaveten 15 Mart 2013 tarihinde Halep kırsalı Han el Asel Bölgesinde de yine kimyasal silahlarla gerçekleştirilen katliam dahil Suriye’nin daha bir çok yerinde işlenen insanlık dışı katliamların arkasında olduklarının belgelerle kanıtlandığını belirtti.
Bakanlık mektupta; Türkiye hükümeti ve ABD idaresinin Suriye’deki terör çetelerinin sivil masum insanlara karşı kimyasal kullanmalarının arkasında yer aldığına ve direkt ilişkilerinin bulunduğuna dair çıkan araştırma sonuçları ve medya raporlarına yer verdi.
Türkiye hükümeti ve ABD idaresinin desteği ile Suriye’de kimyasal silah kullanan Nusra Cephesinin El-Kaide örgütünün bir kolu olmasının yanında Güvenlik Konseyinin terör örgütleri listesinde yer aldığına dikkat çeken Bakanlık; Suriye hükümetine suçlamalarda bulunmanın yanında Nusra cephesinin bu insanlık dışı kimyasal saldırılarına örtü teşkil etmenin yaratacağı büyük tehlikeye vurgu yaptı.
Suriye’de olası kimyasal saldırılardan Türkiye, ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve daha başka terör örgütlerinin sorumlu olduklarının altını çizilen mektupta Bakanlık; Nusra Cephesinin son olarak Hama kırsalının Kefar Zeyta Bölgesinde masum sivil insanlara karşı zehirli gaz kullandığına işaret etti.
Mektubunun sonunda Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı Suriye Arap Cumhuriyetinin BM ve Güvenlik Konseyine gerekli tüm bilgileri takdim etmesiyle bu gibi terör suçlarını engellemede üstüne düşen misyonu üstlenmesini, Türkiye hükümeti ve sözü geçen diğer devletlerden hesap sormasını talep ettiğini vurguladı.


İlgili yazılar

Obama: Zor kullanarak bir ülkeye istikrar getiremeyiz

ABD Başkanı Obama Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesi konusunda Rusya ve İran ile birlikte çalışabileceklerini açıkladı. BM Genel Kurulu’nun 70.

Danıştay’dan Kaçaksaray için çok önemli karar!

Atatürk Orman Çiftliği alanının, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılabilmesi için “T.C. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan

İşsizlik ödeneği başvurusunda rekor!

Hükümetin ekonomi iyi gidiyor dediği bir dönemde işsizlik ödeneği için başvuranların sayısında patlama yaşandı. Ocak ayından sonra Şubat ayındaki başvurularda

Bir Cevap Yazın