TELEGRAPH: YOLSUZLUK ERDOĞAN’IN ELİNİ ZAYIFLATTI

TELEGRAPH: YOLSUZLUK ERDOĞAN’IN ELİNİ ZAYIFLATTI

İngiliz Daily Telegraph gazetesi Yerel seçim çalışmalarını izledi. gazete, “Türkiye’deki seçimler: Erdoğan’a darbe vurmayı uman adam ile kampanya yollarında” başlığıyla verdiği İstanbul kaynaklı, geniş habere Erdoğan için “Türkiye’nin siyasetine on yılı aşkın bir süre hakim olduğunu ve ülkenin kurucusu Atatürk’ün ölümünden bu yana en güçlü Türk liderlerinden biri olarak görüldüğünü” belirtti.

Gazetede yer alan haber şöyle:

“Ancak şimdi, 2003 yılından bu yana başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan sadece, kendisini eskiden en sadık müttefiklerinin bazıları ile bir güç mücadelesine içine sürükleyen ve en yakın çevresindeki kişileri içerisine alan bir yolsuzluk soruşturması nedeniyle 11 yıllık liderliğinin en ciddi kriziyle karşı karşıya değil. İlk defa gerileyen popülaritesi ile seçimlerde kendi arka bahçesinde küçük düşürülme olasılığıyla da karşı karşıya.”
İstanbul’un, Erdoğan’ın siyasi kariyerinde taşıdığı öneme vurgu yapan Telegraph, Sarıgül’ü kazanması durumunda “Tüm Türkiye’de deprem olur” diye düşünüyor. Sarıgül’ün ise, kazanabileceğini kanıtlamak amacıyla kampanya sürdürdüğünü kaydeden gazete Sarıgül’ün Ümraniye’deki seçim çalışmalarından edindiği izlenimleri, “Türkiye’deki refah yıllarından sonra gece kondular yerine bloklar aldı. 57 yaşındaki Sayın Sarıgül’ün popülist cazibesini sergilerken sarı çiçekler taşıyıp sarı bluzları giyen kadınlardan oluşan küçük bir ordu toplanıyor” sözleriyle aktarıyor.
Telegraph “yolsuzluk iddialarından zarar gören” Erdoğan’ı hizmet ile güç mücadelesinin “zayıflattığını, seçmen desteğinin azaldığını” öne sürdüğü haberinde Erdoğan’a baskının, Gezi olaylarından sonra biriktiğini savunarak, Sarıgül’ün de Gezi ölümlerinin belediyenin “yanlış kararları sonucunda meydana geldiğini“ söylediğine de dikkat çekiyor.

BİZ TÜRKİYE’NİN PEK DEMOKRATİK OLMADIĞINI OLGUSUNU GÖZARDI ETTİK

Başbakan Erdoğan’ın dış istihbarat örgütlerine ve “paralel” devlete yönelik suçlamalarını yansıtan gazete, Erdoğan’ın arda ardına gelen üç “ezici” seçim zaferinden sonra “demokratik lider” olarak elde ettiği “küresel itibar”ı anımsatarak, “Ancak protestoların baskılanması, batılı müttefiklerinin hevesinin soğumasına neden oldu. Bir Whitehall (İngiliz başbakanlığı) yetkilisi, ‘Erdoğan model bir İslami lider olarak övülüyordu ancak bizler, Türkiye’nin pek demokratik olmadığı olgusunu gözardı ettik’ dedi.”


İlgili yazılar

TBMM yönetiminden bir çifte standart daha..

Türk bayraklı Atatürk tişörtü ve fuları TBMM’ye sokmayan meclis yönetimi,dinci bir derneğin fitre, zekat, bağış adı altında hazırladığı propoganda broşürünün

Nazlıaka’dan Kadın Vekillere Suç Duyurusu

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka kendisine şiddet uygulayan AKP’li kadın milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Nazlıaka Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi,

Bu fotoğraf TBMM’de çekildi

T:MM’de kırmızı plakalı makam araçlarının engellilere tahsis edilen bölümlere de park etmesi tepkilere neden oldu. Gazetecilerin, TBMM ana binasında basın kapısının

Bir Cevap Yazın