UKRAYNA’DA İÇ SAVAŞ

UKRAYNA’DA İÇ SAVAŞ

Kiev yönetiminin doğudaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı isyanları bastırmak için gönderdiği ordu birlikleri bir bir saf değiştirirken, ülkenin güneyinde Karadeniz kıyısında yer alan Odessa şehri de isyan bayrağı çekti. Kendilerini ‘Anti-Maidan’ olarak tanıtan bir grup, Odessa Halk Cumuriyeti’ni kurarak halkı sokağa çıkarmaya çağırdı. Öte yandan ülkenin doğusundaki Donetsk semalarında Ukrayna savaş uçakları görüldü. Ukrayna’da yaşanan gelişmeler işlerin artık iyice kontrolden çıktığını gösteriyor.

Ruya yanlısı ‘Anti-Maidan’ grubu tarafından internet üzerinden Odessa halkına dağıtılan bildiride ise şöyle denildi:

“Odessa Halk Cumhuriyeti sadece bölgemizde yaşayan insanların ülkesi olacak. Biz artık Kiev yönetimine itaat etmiyoruz. Yeni idari yapının şekillenmesi için halkı sokağa çıkmaya davet ediyoruz. Bölgemizde yeni yönetime geçiş için belirlediğimiz 154 noktada kontrol noktaları oluşturulması lazım. Odessa bölge halkı yardımıyla kısa sürede yeni düzeni kuracağız.”

SADECE İKİ BÖLGE KALDI
Odessa’nın da merkez Kiev yönetimine isyan bayrağı çekmesiyle Rusya’nın daha aylar önce hesaplarını yaptığı iddia edilen Moldova sınırına kadar dayanması planını hayata geçirmişe benziyor. Moskova desteğinde Harkov, Donetsk, Lugank, Zaporojye, Herson ve Odessa bölgelerindeki isyan bölgeleri birleştirildiğinde Rusya, Moldova sınırındaki bir başka ayrılıkçı bölge Trans-Dnester’e kadar ulaşmış olacak. Bunun jeopolitik anlamı ise Putin yönetimindeki Rusya’nın Avrupa istikametinde eski Sovyet dönemi sınırlarına dönmesi anlamına geliyor. Rusya’nın halk isyanları biçiminde uyguladığı planın tam anlamıyla gerçek olması için geriye Ukrayna’daki Zaporojye ve Herson bölgelerinin ayrılıkçı bayrak çekmesi kaldı.

Donetsk bölgesine bağlı Slavyansk kasabasında işler tam anlamıyla ‘Arap saçına’ döndü. Sabah saatlerinde Ukrayna ordusuna ait zırhlı araçların Slavyansk kasabasına girdiğinin haber verilmesinden iki saat sonra, Rusya sınırına yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki kasabanın diğer ucundan bu sefer Rus bayrağı çekmiş başka zırhlı araçlar girdiği görüldü.

SAVAŞ UÇAKLARI UÇUYOR
AA muhabirinin gelişmeleri izlediği Slavyansk’ta Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları alçak uçuş yaparken; Rusya yanlısı kişilerin, sivillerden kentten ayrılmalarını istediği, çok sayıda kişinin Slavyansk’tan kaçtığı belirtildi.
Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerinde peş peşe isyanlar patlak verirken, Ukrayna parlamentosu Rada bugün Aleksander Turçinov başkanlığında kapalı oturuma toplandı. Kapalı oturumdan Twitter üzerinden mesajlar göndermeye başlayan milletvekilleri “Donetsk bölgesinde yaşanan kepazeliği görüşüyoruz. Ukrayna’nın bu gidişle sadece toprak bütünlüğünün değil, devlet olarak varlığının da sona erdirileceğini tartışıyoruz” mesajları çekmeye başladı.

İÇ SAVAŞ
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ise dün yaptığı açıklamasında Ukrayna’da yaşananları “iç savaş” diye nitelendirmişti.

(DHA)


İlgili yazılar

GÜRSEL TEKİN: BENİ KÖPÜRTMEK İSTEDİLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Galiba Sayın Cumhurbaşkanı da bir testten geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu (HSYK yasası) onaylarsa o zaman Başbakan’ın uzun süredir hayal etmiş olduğu başkanlık sistemi yasal olarak değilse bile, fiilen hayata geçmiş olacak demektir” dedi. Tekin Kadıköy belediye başkanlığı ididası için ise “Beni köpürtmek istediler ama köpürmedim” dedi.

Kumpas mağdurları için iade-i itibar yasası

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Kumpas Mağdurlarının Hukuksal Haklarının İadesi için hazırlanan yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Teklifin gerekçesinde “kumpas

Bahçeli: Bunlar çalarken “fıtrat” demediler.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetini “yolsuzluk, yoksulluk ve rüşvet”i yasal hale getirdiğini belirterek, “Bunlar iş

Bir Cevap Yazın