Uluslararası Af Örgütü: Soruşturma başlatılmalı

Uluslararası Af Örgütü: Soruşturma başlatılmalı

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Hükümete maden faciası araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşma ve tepkilerini gösteren vatandaşların toplanma, ifade örgütlüğü gibi temel haklarına saygı gösterme çağrısında bulundu. UAÖ maden faciasının ortaya endişelenmek için üç neden koyduğunu öne sürerken Türkiye’nin AKP döneminde dikkate değer ekonomik büyümeye sahip olduğunu ancak bunun önemli maliyetleri ortaya koyduğunu belirtti.

UAÖ internet sitesinde Soma faciasıyla ilgili bir değerlendirme yer aldı. Değerlendirmede “Türkiye’deki maden patlaması trajedisi önlenebilmeliydi” denildi. Hükümetin son patlama, madencilikteki tehlikeli çalışma usulleri ve yeni faciaları önleme noktasında acilen bir araştırma başlatması gerektiği belirtildi. UAÖ Türkiye Araştırmacısı Andrew Gardner’in “Son yaşanan trajediden sakınılmış olmalıydı. Türkiye’de madenlerdeki ölümlerin uzun tarihi işçilerin güvenlikleri konusunda ürpertici soruları gündeme getiriyor. Hükümetin parlamenterlerin ciddi iş kazalarını araştırma çağrılarını reddetmesi sadece şoke etti. İnsanların hayatlarıyla oynuyorlar” sözlerine de yer verildi.

Andrew Gardner iddialarını şöyle sürdürdü:
“Türk yetkililer patlamanın nedenleri konusunda acil bir araştırma başlatmalı. Kurbanlar ve ailelerinin durumları için çareler üretilmeli. Soma Holding araştırma sürecinde tam işbirliğinde bulunmalı ve araştırmanın sonuçları kamuoyuna açıklanmalı.”

UAÖ: TÜRK MADEN FACİASININ ORTAYA KOYDUĞU ÜÇ ENDİŞE ÜÇ NEDENİ

“İnsan Hakları Şimdi Blogu”nda da faciaya ilişkin bir başka değerlendirme yayınlayan UAÖ olayın her tür standarda göre bir “trajedi” olduğunu belirtti. Hükümetin eleştiriler arttıkça “Bu gibi patlamalar madenlerde her zaman olur. Bunlar dünyanın başka bir yerinde olmuyor değil” gibi gerekçelerle savunma pozisyonuna geçtiğini kaydeden UAÖ “Erdoğan Soma’daki maden kazasının ‘benzeri her zaman olan’ türden, trajik olmasına rağmen öngörülemeyen ve kaçınılamayan bir kaza olduğunu öne sürüyor. Maden felaketi ve hükümetin saatler içinde buna verdiği karşılık endişelenmek için en az üç ana neden ortaya koyuyor” dedi ve endişe nedenlerini şöyle sıraladı:

“1. Türkiye’nin endüstriyel güvenlik konusundaki zayıf sicili: Türkiye AKP yönetimi altında dikkate değer bir ekonomik büyümeye sahip oldu. Maalesef bu büyümenin önemli maliyetleri de var. Ekonomik eşitsizlik arttı. Bu arada Türkiye’nin asla güçlü olmayan endüstriyel güvenlik sicili kötüleşmiş görünüyor. 1941 yılından bu yana 3 bin madenci Türk madenlerinde öldü, bunların üçte birinden fazlası AKP’nin iktidara geldiği 2002’den sonra ölenlerdi.

2. Hükümet gözetimde açıkça başarısız oldu: Türk hükümetine göre maden düzenli olarak denetimden geçiriliyor, buna en sonuncusu geçen Mart ayında gerçekleştirilen son iki yıldakiler dâhil. Aynı zamanda Wall Street Journal’da belirtildiği gibi, kamuoyunda madenin güvenlik siciline ilişkin aleni sorular var.

3. Barışçıl gösterilerin polis tarafından bastırılması: Felaket sonrasında Türkiye’nin bazı şehirlerinde protestolar patlak verdi. Bir kez daha protestolar tazyikli su, biber gazı ve copla karşılık buldu.”
UAÖ hükümete facia için acil araştırma başlatması çağrısı yanında “Ayrıca, UAÖ Türk yetkilileri bir kez daha vatandaşlarının temel toplantı ve ifade özgürlüğü haklarına saygı göstermeleri çağrısında bulunuyor” dedi.


İlgili yazılar

HAVUZ MEDYASI ERDOĞAN’DAN BAŞKA BİR ŞEY GÖRMÜYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Tavukkarası hastalığına yakalanmış yandaş medya veya havuz medyasının gözleri, Erdoğan’ın gamalı siluetinden başka hiçbir

Kuyucuk Gölü’nu kuruttular

Kars Arpaçay ilçesi sınırları içindeki Kuyucuk Kuş cenneti bilinçsiz su tüketimi nedeniyle kurudu. 10 yıl önce Eylül ayında gölde 40

Erdoğan sana hakkımızı helal etmiyoruz

Sözcü  Gazetesi  AKP kurultayı’nda “hakkınızı helal edin” çağrısı yapan   Recep Tayyip Erdoğan’a  sana hakkımızı helal etmiyoruz diye manşet attı.

Bir Cevap Yazın