VE KIRIM BAĞIMSIZLIĞI İLAN ETTİ

VE KIRIM BAĞIMSIZLIĞI İLAN ETTİ

Ezici çoğunluğu Rus kökenli milletvekillerinden oluşan parlamentodaki oylamaya katılan 81 vekilden 78’i Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ve Kırım’a bağlı Sivastopol kentinin bağımsızlık ilanına onay verdi.

Deklarasyonda Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılmasına atıfta bulunulurken, “Bir devletten tek taraflı bağımsızlık ilanı, hiçbir şekilde uluslararası hukuku ihlali etmez” denildi.

YASAL ZEMİN OLUŞTURULDU

Kırım’ın başkenti Simferopol’da toplanan yerel parlamentonun, meşruiyeti hali hazırda sorgulanan 16 Mart referandumunu dahi beklemeden aldığı bağımsızlık kararının özellikle Batı dünyasında tepkilere neden olması bekleniyor.

Kırım parlamentosu tarafından kabul edilen deklarasyon, 16 Mart referandumu için gerekli hukuki bir şart. Halen Ukrayna’nın parçası sayılan Kırım’ın, referandumdan sonra Rusya ile birleşebilmesi için bağımsızlık ilan etmiş olması gerekiyor. Zira parlamentonun basın departmanından yapılan açıklamada da bağımsızlık ilanının, referandumdan Rusya’ya bağlanma kararı çıkması halinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Kırım parlamentosu bağımsızlık deklarasyonunu kabul etmeden birkaç saat önce Rusya Parlamentosu Duma da Kırım’ın Rusya’ya bağlanması meselesini 21 Mart oturumunda ele alacağını duyurmuştu.

Kaynak: Hürriyet


İlgili yazılar

AKP’de 48 saat kala alarm

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi öncesinde AKP’deki koalisyon yanlıları erken seçimi önlemek için girişim başlattı. Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül haberine göre – İktidar

Temiz ve sağlıklı bir dünya isteyenler başardı!

Paris’teki BM iklim görüşmeleri çevrecilerin zaferi ile sonuçlandı. Liderlerin imzaladıkları anlaşmaların hikayesni Avaaz’dan Emma Ruby-Sachs yazdı. İşte o yazı:  Uğrunda

Akçay: Yeni Bir İstiklal Marşı Yazılmasına İzin vermeyeceğiz

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan “Türk milleti Mehmet Akif’in mirası olan İstiklal Marşımızın değersizleştirilmesine karşı dimdik duracak ve yeni

Bir Cevap Yazın