700 bin liralık saat gündemden düşmüyor

700 bin liralık saat gündemden düşmüyor

CHP Yolsuzlukları Araştırma Birimi Başkanı ve İstanbul milletvekili Aykut Erdoğdu, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın İranlı Rıza Zarrap’tan rüşvet olarak aldığı iddia edilen 700 bin TL’lik lüks saatle ilgili gümrükte beyannamesi olup olmadığını sordu ve beyannamesi yoksa bunun kaçakçılık suçu kapsamına girip girmediğinin yanıtlanmasını istedi.

Erdoğdu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk operasyonu” olarak bilinen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 18 Aralık 2013 tarihli soruşturmasında, eski Bakan İranlı Rıza Zarrap’tan rüşvet olarak 700 bin TL değerinde lüks saat kabul ettiği iddiasını yer aldığına işaret etti. Eski Bakan Zafer Çağlayan’ın da bu saatin varlığını inkar etmediğini kaydeden Erdoğdu, “Bu saatin İsviçre’den satın alınmasından kendisine intikaline değin yaşanan süreçte yaşanan birçok ayrıntı, lüks bir konut değerindeki bu kol saatinin kabinenizdeki bir bakanına rüşvet olarak verilmiş olma iddiası kadar dikkat çekicidir” dedi.

MALİYE BAKANLIĞI ARAŞTIRDI MI?

Konuya ilişkin olarak verilen bir soru önergesine Maliye Bakanlığı’nca gönderilen cevapta, “Bu kol saatinin, yolcu beraberi kişisel eşya sayıldığı, ihbar, şüphe, veya yolcunun beyanı dışında kişisel kullanıma tabi eşyanın kontrol edilemeyeceği, bu özelliği nedeniyle de bahse konu saat için gümrük mevzuatı açısından işlem yapılamayacağı, saatin modeli, değeri ve menşeinin de iddia mahiyetinde olduğu”nun belirtildiğini kaydeden Erdoğdu, saatin yasal ithalat ile ya da yolcu beraberinde getirilip getirilmediğinin tespit edilip edilmediğini sordu.

“Bu saat ile ilgili olarak Reza Zarrap, Murat Yazıcı veya Zafer Çağlayan tarafından bizzat veya onlar adına gümrük idaresine verilmiş herhangi bir beyanname var mıdır” diye soran Erdoğdu, bu konunun tespiti için Maliye Bakanlığı’nın girişimde bulunup bulunmadığının cevaplanmasını istedi.

KAÇAKÇILIK DEĞİL Mİ?

Önergesinde “Soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanan İranlı Rıza Zarrap’ın kuryesi Murat Yılmaz’ın bahse konu saati İsviçre’den 300 bin İsviçre Frangına satın aldığı, İsviçre mevzuatı uyarınca yaklaşık 50 bin TL tutan vergi iadesini İsviçre’de gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra aldığı, uçakla saati Türkiye’ye getirdiği, gümrükte herhangi bir şekilde beyanda bulunmadığı ve saati Ankara’ya getirdiği iddia edilmektedir. Bu konu Bakanlığınızca incelenmiş midir” diyen Erdoğdu, Böyle bir eylemin kaçakçılık olup olmadığını sordu.

Yürürlükteki gümrük mevzuatı uyarınca yurtdışından 300 bin İsviçre Frangına alınan bu kol saatinin gümrük vergisinin yaklaşık 126 bin TL olduğunun hesaplandığına işaret eden Erdoğdu, “Saatin gümrükte beyan edilmemesi durumunda 5607 sayılı Kaçakcılıkla Mücadele Kanunu uyarınca 2.1 Milyon ile 4.2 Milyon TL arasında ayrıca adli para cezasına tabi olacağı doğru mudur? İddiaların doğru çıkması durumunda böyle bir kamu alacağının takibinden Bakanlığınız mı sorumludur” dedi.

Erdoğdu, Zafer Çağlayan’ın avukatı Muhammed Hardalaç’ın saatin bedelinin ödendiğini ifade ettiğini hatırlatarak, “Bakanlığınıza Zafer Çağlayan veya vekili tarafından intikal ettirilmiş, bu açıklamayı teyit eder nitelikte herhangi bir belge olmuş mudur” sorusuna da yanıt verilmesini istedi.


İlgili yazılar

CHP’li Sağlar Erdoğan ve 4 eski bakanın peşini bırakmıyor

CHP Mersin Milletvekili  Fikri Sağlar 17-25 aralık yolsuzluk operasyonu yapıldığı  AKP’li  4 eski bakan hakkında 6 ayrı Meclis Soruşturma önergesi

CHP’DEN DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNE MUHALEFET ŞERHİ

CHP AKP’nin demokratikleşme paketi adı altında TBMM’den geçirdiği yasa değişikliğine yazdığı muhalefet şerhinde “Bu bir seçim yatırımı. Ciddi anlamda demokratikleşme öngörmüyor” diye yazdı.

Muharrem İnce’nin Babası Hayata Veda Etti

Muharrem İnce’nin babası “Kamyon Şoförü  Şerif İnce” hayata veda etti. Yaklaşık üç aydır Yalova’da bir hastanede kanser tedavisi gören Muharrem

Bir Cevap Yazın