BAKANDAN SONRA TOKİ’YE DE DAVA

BAKANDAN SONRA TOKİ’YE DE DAVA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın rüşvet ve nüfuz kullanmaktan hakkında fezleke hazırlanmasından sonra TOKİ aleyhine de dava açıldı. TOKİ’ye dava açan avukat Ali Özdemir sosyal amaçlı konut projelerinde tüketici aleyhine sözleşme imzalatıldığını belirterek “satış tutarı belirsiz. Binlerce hak sahibi mağdur durumda. Anayasanın sosyal devlet ilkesine aykırı hareket edilmiş” dedi.

Dar ve sabit gelirlileri konut sahibi yapmak amacıyla kurulan TOKİ’nin,  AKP iktidarı döneminde vatandaşa sattığı konutlardan haksız trilyonlar kazandığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın rüşvet ve nüfuz kullanmaktan hakkında fezleke hazırlanmasından sonra TOKİ aleyhine de dava açıldı.

Ankara’da bir hak sahibinin başvurusu üzerine Avukat Ali Özdemir tarafından TOKİ’ye dava açıldı. TOKİ ile hak sahibi arasında yapılan sözleşmeyi inceleyen avukat Ali Özdemir taksitle konut satın alan sabit gelirlilerin normalin çok üzerinde para ödediğini saptadı. Özdemir “sosyal amaçlı konut projelerinde tüketici aleyhine sözleşme imzalatılmış. Satış tutarı belirsiz. Binlerce hak sahibi mağdur durumda. Bu anayasanın sosyal devlet ilkesine de aykırı  adalet ve hak duygusuna da aykırı. Bu yanlışın düzeltilmesi lazım” dedi.

TOKİ’nin dar ve sabit gelirlilere yapıp uzun vadeyle verdiği konutların satış bedelinin teslim aşamasında maliyetinin en az üç katı para aldığını ifade eden Özdemir  “neticede haksız şart niteliğinde olan sözleşme hükmü yasaya göre yok hükmünde. Yurttaşlardan alınan haksız paranın iadesi gerekir. Bu amaçla tüketici mahkemesine dava açtık” diye konuştu.

AKP iktidarları döneminde imar yetkisi verilen TOKİ Türkiye’nin hemen her tarafından kentsel dönüşüm alanları, kamu ve özel sektör işbirliği ile çok sayıda inşaat yapıyor. 10 yılda 570 bin konut yapan yapan TOKİ’nin ortak iş yaptığı müteahhitlerin tamamına yakını AKP’li. “Bu milletin a… koyacağız diyen Mehmet Cengiz’  Kalyon İnşaat,  Ali Ağaoğlu,  Albayraklar öne çıkıyor. İşte TOKİ’nin en fazla iş yaptığı şirketler.


İlgili yazılar

MİT YASASI BİR TEPKİ YASASIDIR

AKP’nin MİT yasasında değişiklik yapan önergesine karşı çıkan CHP muhalefet şerhini tamamladı. MİT’in bütün eylem ve işlemlerinin Anayasa gereği açık olmasının zorunluluğna işaret edilen yazıda “Ülkede yaşayan herkese ait bütün bilgileri izin almaksızın görebilmek için PTT, Türk Hava Kurumu, BDDK, Millî Eğitim Bakanlığı gibi kurumlarla protokol imzalanması doğru ise, bu açık Anayasa ihlalidir” denildi.

İşadamlarının önünde Tayyip’i yerden yere vurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir, cumhurbaşkanı temiz adam olmalı, kirli adam olmamalı, şaibeli olmamalı. İki, cumhurbaşkanı öfkeyi sanat olarak

Koç: Fidan MİT Müsteşarı olmamalı

CHP Sözcüsü Haluk Koç “Hakan Fidan artık MİT Müsteşarı olamaz, olmamalıdır” dedi.  Fidan’ın milletvekili adaylığından çekilmesi üzerine yazılı açıklama yapan

Bir Cevap Yazın