BAKKAL  AMCA BELEDİYELERE NE ÖDEYECEK

BAKKAL AMCA BELEDİYELERE NE ÖDEYECEK

Belediyelerin önemli gelir kaynaklarından birisi olan harç ve reklam geliri yeniden düzenlendi. Resmi gazetede yayınlanan karara göre nüfusları ile ekonomik ve sosyal gelişme durumlarına göre Maliye Bakanlığı ile Devlet Planlama Teşkilatının görüşü alınarak İçişleri Bakanlığı’nca beş gruba ayrılan belediyelerde dükkan, ticari ve sınai müessese ve serbest meslek erbabına çeşitli yerle asılan ve takılan her çeşit levha, yazı ve resim gibi sabit bütün ilan ve reklamların her bir metrekaresinden yıllık olarak 20 TL ile 60 TL arasında değişen vergi alınacak.

OTOMOBİLLERE VERİLER İLAN BEDELİ 8 İLE 30 TL ARASINDA DEĞİŞECEK

Motorlu taşıt araçlarının içine veya dışına konulan ilan ve reklamların metrekaresinden yıllık olarak 8 ile 30 TL arasında değişen tutarlarda, cadde, sokak ve kaldırımlar üzerine gerilen, binaların cephe ve yanlarına asılan bez veya sair maddeler vasıtasıyla yapılan geçici mahiyetteki ilan ve reklamların metrekaresinden haftalık olarak 2 ile 10 TL arasında, ışıklı veya projeksiyonlu ilan, reklamlardan her metrekare için yıllık olarak 30 ile 80 TL arasında değişen tutarlarda vergi alınacak. Mahiyeti ne olursa olsun yapıştırılacak çeşitli afişler ve benzerlerinin metrekaresinden alınacak vergi tutarı 0,03 TL ile 0,25 TL arasında değişiklik gösterecek.

Karar ile biletle girilmesi zorunlu olmayan eğlence yerlerinden alınacak verginin tutarları belirlendi. Buna göre bar, pavyon, gazino, gece kulübü, taverna, diskotek, kabare, dansing gibi eğlence yerlerinde çalışılan her gün için belediye gruplarına, eğlence yerinin alınına ve otellerin yıldız sayısına göre vergi tutarları değişiklik gösterecek.
Bilardo ve masa futbolu gibi eğlence yerlerinden çalışılan her gün için 5 TL ile 10 TL arasında değişen vergi alınacak.

Karar ile işgal harcı, tatil günlerinde çalışma ruhsatı harcı, işyeri açma izni harcı tutarları da belirlendi.
Kararnamede yer alan maktu vergi ve harç miktarlarının birin grup belediyelerde Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde bu kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla büyükşehir sınırları içinde olan belediyeler için tamamı, 6360 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce büyükşehir belediyesi sınırları içinde olan belediyeler için yüzde 80’i, 6360 sayılı Kanunla büyükşehir sınırlarına giren belediyeler için yüzde 60’ı, diğer birinci grup belediyeler için yüzde 40’ı uygulanacak. Bu şekilde yapılan hesaplama sonucu ortaya çıkan maktu vergi ve harç tutarlarında virgülden sonraki iki hane dikkate alınacak. Asgari kanuni hadden düşük çıkan tutarlar asgari hadde çıkarılacak.


İlgili yazılar

Kral Salman’a göre facia Takdir-i ilahi

Müslümanların Hac ibadetini yerine getirmesini “ticarete dönüştüren” Suudi yetkililer 753 kişinin hayatını yitirdiği 887 kişinin ise yaralandığı felaketi  “hacıların sorumsuzluğu”

SARKİSYAN’DAN ERDOĞAN’I GÖRMEZDEN GELDİ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Türkiye’nin “Ermeni soykırımı” iddialarını tümüyle inkar ettiğini ifade ederek, buna karşın ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak

Davutoğlu Irak’a kapsayıcı hükümet önerdi

Cidde’de düzenlenen İslam İşbirliği Örgütü toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak’ta “kapsayıcı bir hükümet kurulması, Irak’ta güvenlik tehdit eden

Bir Cevap Yazın