BAŞBAKAN O TAMZİNATI HAZİNEYE  İADE ETTİ Mİ?

BAŞBAKAN O TAMZİNATI HAZİNEYE İADE ETTİ Mİ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Başbakan Erdoğan’ın peşini bırakmıyor. Tanrıkulu, yazdığıiki makaleyle kendisini eleştiren gazeteci Erbil Tuşalp aleyhinde kişilik haklarının ihlal edildiği iddiasıyla 2006 yılında iki ayrı dava açıp bu davalardan da faiz hariç 5’er bin lira tazminat kazanan Erdoğan’ın tazmınatı AİHM’de kaybattiğini ancak kazandığı parayı hazineye ödeyip ödemediğinin açıklanmasını istedi.
Tarkılu’nun yazısı şöyle:
Erdoğan’ı yolsuzluklar konusunda eleştiren Tuşalp konuyu AİHM’e taşıdı ve 21 Şubat 2012 tarihinde Türkiye’yi mahkûm ettirdi. AİHM, Tuşalp’in ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna vardı ve üç ay içinde Tuşalp’in uğradığı maddi zararın faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi. AİHM ayrıca Tuşalp’e, uğradığı manevi zararlara karşılık olarak 5 bin Euro ödenmesine hükmetti.

Bunun üzerine Tanrıkulu Başbakan’a yazılı bir soru önergesi ile, Tuşalp’ten aldığı tazminatı faiziyle birlikte ödeyip ödemeyeceğini, eleştiriye olan tahammülsüzlüğü yüzünden Türkiye’yi ayrıca 5 bin Euro tazminata mahkûm ettirmesi hakkında ne düşündüğünü, siyasi etik gereği bu tazminatı hazineye ödetmesi hakkında ne düşündüğünü sordu.

Bu sorulara, Başbakan adına dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin tarafından verilen yanıtta “Anayasanın ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün hükümleri dikkate alındığında, kişilik ve özel yaşama ilişkin konular içeren ve kişisel görüş ileri sürülmek suretiyle düşünce öğrenmeyi amaçlayan önergede yer alan diğer sorulara cevap verilmesine yasal imkân görülmediği” belirtildi”

Yani Başbakan’ın Türkiye’yi mahkûm ettirmesine ilişkin görüşlerinin talep edildiği sorular “kişisel” bulundu ve cevaplandırılmadı.

AHİM kararında “Aynı mahiyetteki başka bir ihlal kararına rastlanmadığı anlaşılmıştır” ifadesi, Başbakan’ın hukuksuzlukta da “birinci” olduğunu ortaya koyuyor. Zira kendi ülkesini, ifade özgürlüğünü kısıtladığı için mahkûm ettiren, eşi-benzeri olmayan bir Başbakan’la karşı karşıyayız.

AİHM’in Tuşalp kararı hukuken Başbakan’ı ifade özgürlüğüne saygılı olmaya davet ederken, siyaseten de Başbakan’ın önüne, üstünden atanamayacak bir ahlaki yükümlülük koyuyor: Türkiye’ye ödettirilen 5 bin Euro’nun hazinenin (halkın) kasasından değil, Erdoğan’ın cebinden çıkması gerekiyor! Adalet Bakanlığı, Başbakan’a ilettiğimiz soruları “kişisel” bulduğuna göre, tazminatın da “kişisel” olması, yani Erdoğan’ın sebep olduğu mahkûmiyetin bedelini yine Erdoğan’ın karşılaması gerekiyor.

Kendi kişisel kaprisleriyle gazetecileri yargılatıp daha sonra da Türkiye’yi tazminata mahkûm ettirmek ve bu parayı hazineden karşılamak da bir tür hırsızlıktır! AİHM’in Tuşalp kararının üzerinden tam iki yıl geçti, acaba milyon Euro’lardan söz eden Erdoğan, 5 bin Euro’yu hâlâ denkleştiremedi mi!


İlgili yazılar

Ogün Samast cinayetin asıl failini açıkladı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürdüğü gerekçesiyle aldığı 22,5 yıl hapis cezası onanan Ogün Samast, Dink cinayeti soruşturması

Aydın doğan kime göz kırpacak ?

Sözcü yazarı Oray Eğin, Doğan Yayın Holding’de kim kimdir analizini Aydın Doğan için yaptı.ER­DO­ĞAN­CI­LARAKİF BE­Kİ: Baş­ba­kan (ve se­çil­miş Cum­hur­baş­ka­nı) Re­cep

Tanrıkulu: Bakan bakan arkadaşına yasak koydu!

Cizre’de 7. güne giren sokağa çıkma yasağı olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Cizre, basın mensuplarına kapalı, milletvekillerine

Bir Cevap Yazın