Beyaz Eşyada KDV Sıfırlandı

Beyaz Eşyada KDV Sıfırlandı

Hükümet ekonomik krizi aşmak için bazı eşyada ÖTV, konutta ise KDV düzenlemesi yaptı.  Düzenleme  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre Özel Tüketim Vergisi klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV’yi 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan’a kadar yüzde 8 olarak tespit edildi.

Yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL – Bin TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 (Katma Değer Vergisi) KDV uygulanması hüküm altına alındı. Bu kapsamda, metrekare vergi değeri bin TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak. Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri bin TL ile 2 bin TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2 bin TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.


İlgili yazılar

Yalakalık için uluslararası yarışma ertelendi

Türkiye’de spora ve sporcuya verilen değer bir kez daha gözler önüne serildi. Sırf Başbakan’ın mitingi var diye triatlon ertelendi. İstanbul

Kılıçdaroğlu ve İnce oyunu kullandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve  genel başkanlığa aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce, 18. Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM)

Bu Sonuç Çok Tartışılır!

Türkiye’nin başkanlık sistemine geçişi öngören anayasa değişikliği sonuçlandı.Anadolu Ajansı’nın verilerini dikkate alan basın-yayın kuruluşları seçimin “evet” lehine bititğini açıkladı. CHP

Bir Cevap Yazın