Böke: Rüşvet keyfi yönetimin göstergesidir

Böke: Rüşvet keyfi yönetimin göstergesidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, kamunun rolünün piyasada kuralları koymak ve bu kuralların işlemesini sağlamak olduğunu ancak, Türkiye’de  keyfi kuralların işletildiğini söyledi. Böke, “İstikrar denen şey 12 yıl aynı partinin ülkeyi yönetmesi değil, oyunun kurallarının öngörülebilir olmasıdır. Öngörülebilir olmazsanız anında ülkeyi terk edecek sermaye gelir. Üretmeyen sermaye de işsizliği tetikler bu da yoksulluğu arttırır” dedi.

Böke Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2014 küresel yolsuzluk listesinde, Türkiye’nin bir yılda 11 basamak birden yükselerek 64’üncü sıraya tırmanmasını değerlendirmek için yaptığı açıklamada, endekste 50 puandan 45 puana düşen Türkiye’nin 64’üncü sırayı Umman ve Makedonya ile birlikte paylaştığına işaret ederek şunları söyledi:

“Türkiye’nin bir yıl içinde 5 sıra birden düşmüş olması, Türkiye’de iş yapma oranının ne derece kötüleştiğini ve belirsizliğin ne derece arttığını gösteriyor. Yolsuzluğun olması zaten kötü, bir de bu algının bu derece derinleşmiş olması, oyunun kurallarına dair endişenin iyice artmasına neden oluyor. Bu, sermayeyi elinde tutan kişilerin üretime yönelik yatırım yapmasına büyük engel. Çünkü üretime yönelik yatırım daha uzun dönemli öngörü yapmayı gerektirir.”

RÜŞVET KEYFİ YÖNETİMİN ÇIKTISI

Rüşvetin, öngörülemezliği arttırmasının, üretime yönelik yatırımı engellediğini bunu da istihdamı olumsuz etkilediğini ifaden eden Böke, “Böylece yolsuzluk, işsizliği tetikleyen, arttıran ve yoksulluğu pekiştiren bir unsur oluyor. Yani bu rüşvet denilen şey, resmi mekanizmalarla ve araçlarla kuralların piyasaya söylenmesindense, keyfe keder, tepedeki bir takım yöneticilerin ‘kime istersem ona iş yaptırırım’ demesinin bir başka yöntemi” diye konuştu.

Keyfilik nedeniyle hep aynı grupların ihale aldığını, onun dışındakilere yaşama şansı tanınmadığını kaydeden Böke, “Biz rüşvet diye konuşuyoruz ama bu keyfiyet Türkiye’de özellikle son yıllarda bir kültüre dönüşmüş durumda” dedi. Böke, AKP iktidarının işbaşına gelmesinden sonra Kamu İhale Kanunu’nun 12 yılda 60 kez değişmesini bu keyfiliğe örnek gösterdi. “Yani meselemiz sadece rüşvet değil. Keyfiyet. Rüşvet o keyfi yönetimin bir çıktısı” dedi.

Rüşvetin aynı zamanda “bilinmeyen bir vergi” olduğunu anlatan Selin Sayek Böke  rüşvet denen yasadışı kazancın rüşveti alan kişinin özel hizmeti için kullanılan bir kaynak olduğunu söyledi.

YABANCI YATIRIM KOLESTROL GİBİ İYİSİ VAR KÖTÜSÜ VAR

Sayek şöyle devam etti:

“Türkiye benzeri ülkeler 40 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çekiyor. Türkiye ise ancak 10 milyar dolar çekiyor. Türkiye’ye gelebilecek olan daha uzun vadeli 30 milyar dolarlık doğrudan yatırım, oyunun kuralları net olmadığı için Türkiye’ye gelmiyor. Yabancı yatırımı kolestrole benzetebiliriz. Fakat iyisi var kötüsü var kolesterolün. Doğrudan yabancı yatırım iyi kolestrol. Ama öbürü, yani anında gidecek sermaye kötü kolestrol.”

 


İlgili yazılar

ÇOCUK GELİN SORUNU KANGREN OLDU

Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen kızların oranı 2013 yılında yüzde 3 oldu. Çocuk yaşta resmi nikahla evlendirilen 16-17 yaş grubu

Gül iç güvenlik yasası için bakın ne dedi

AKP’nin dışında iç güvenlik yasasına toplumun bir çok kesminden tepkiler yağıyor. Meclis genel kurulu’nda iki gündür tartışmalara ve kavgalara neden

Bakan Müezzinoğlu’ndan tarihi itiraf

AKP Kırklareli Kadın Kolları 4. Olağan Kongresi’nde, konuşan Müezzinoğlu demokrasi tarihine geçecek açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Zaman zaman

Bir Cevap Yazın