Budak: Ekonomide Zorlamayla Çark Dönmez

Budak: Ekonomide Zorlamayla Çark Dönmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, ekonomideki sorunun demokrasi ve hukuk eksikliğinden kaynaklandığını belirterek “Zorlamayla çark dönmez” dedi.

Çetin Osman Budak  “Adalet ve demokrasi olmazsa yatırım olmaz, üretim olmaz, iş olmaz, istihdam olmaz, refah ve huzur olmaz. Her 5 gençten biri işsiz. Gençlere iş ve aş vermenin yolu adalet ve demokrasidir. Bir an önce OHAL kalkmalı, ekonomi gündeme alınmalıdır.” diye konuştu

Budak, yaptığı açıklamada, kampanyalara rağmen işsizlik oranının hala çift hanelerde olduğuna, genç işsizlik rakamlarında bir iyileşme görülmediğine dikkati çeken Budak, “Bu kadar geniş teşviklere, kredi pompalanmasına rağmen, işsizlik tek haneye inmemiş, gençlere iş yaratılamamıştır. İşsizlikte kalıcı iyileşme OHAL koşullarında mümkün değil. O nedenle kalıcı büyüme için yatırım ve üretim artışını sağlayacak adımlara ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

İktidarın, ekonominin canlanması için özellikle esnaf ve KOBİ’lere yönelik kredileri teşvik ettiğini, bunun sıkıntıları sadece ötelediğini savunan Budak, şunları kaydetti:

“KOBİ kredileri 485 milyar TL ile rekor kırıyor, aynı zamanda takibe düşen kredi miktarı da takibe düşen esnaf sayısı da rekor kırıyor. 324 bin esnaf takibe düşmüş durumda. Protestolu senet tutarı 6 ayda 5,8 milyar TL ile rekor kırıyor. Çünkü çarklar dönmüyor, esnaf ödemelerini yapamıyor. Ne kadar erteleme yaparsanız yapın, huzur ve güven ortamı oluşmadığı sürece işlerin düzelmesi mümkün değil. Güven ortamının oluşması, Türkiye’nin imajının düzelmesi, yeniden yatırım yapılabilir ülke konumuna gelmesi için demokrasi ve hukuk güvenliği yönünde adım atılması gerekiyor. Adalet ve demokrasi olmazsa yatırım olmaz, üretim olmaz, iş olmaz, istihdam olmaz, refah ve huzur olmaz. Her 5 gençten biri işsiz. Gençlere iş ve aş vermenin yolu adalet ve demokrasidir. Bir an önce OHAL kalkmalı, ekonomi gündeme alınmalıdır.”


İlgili yazılar

CHP’lilerin beklediği haber!

CHP’nin kongre süreci aksamadan devam edecek. CHP Genel Merkezi, bugün internet siteleri ve televizyonlarda yayınlanan haberler sonrasında bir açıklama yaptı.

Akşener: Şerefsizlerle Mücadele Edeceğim

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Adayı Meral Akşener kendisine “paralelin adayı” diyen MHP lideri Devlet Bahçeli’ye çok sert yanıt verdi.

Karar büyük bir teveccüh

CHP’nin Cumhurbaşkanlığına “çatı aday” olarak belirlediği Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan ilk açıklama geldi. İhsanoğlu, “Bu uzlaşmanın odak noktasında olmak büyük

Bir Cevap Yazın