CHP’li Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Çalık Holding’in Sabah-ATV medya grubunun satın alınmasında, Vakıfbank ve Halkbank’tan 750 milyon dolar kredi kullandığının kamuoyuna yansıdığını hatırlattı. Çalık grubuna ait Aktif Bank ve iştiraklerinin 2011-2013 yılları arasında yaptığı toplam 9,2 milyar TL tutarında borçlanma kâğıdı ihracı yaptığını kaydeden Öztrak, borçlanma kağıdı ihracında “kamu bankalarının yoğun olarak yer aldığına ve bu şekilde söz konusu gruba önemli miktarda kamu bankalarından kaynak aktarıldığına” yönelik duyumların arttığını ifade etti. Öztrak, şu soruları yöneltti:
“Çalık grubunun Aktif Bank eliyle yaptığı 9,2 milyar TL’lik borçlanma kâğıdı ihracından Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank alımda bulunmuş mudur? Aktif Bank’ın borçlanma kâğıtları ihracında, kamu bankaları alımda bulunduysa, her bir kamu bankası bazında alımı yapılan borçlanma kâğıdı tutarları nedir? Yine bu kapsamda Ziraat Bankası’nın, bu tahvil ihraçlarından 2 milyar TL’yi aşkın alımda bulunduğu ve verilen bu kaynakla, Çalık Grubunun Sabah-ATV alımı nedeniyle Vakıf Bank’a olan borçlarının bir kısmının kapatıldığı doğru mudur?”


İlgili yazılar

Enerji de akıl yönetimi?

Güneş ülkesi olan Türkiye ne yazık ki güneşin enerjisinden hiç bir şekilde yararlanamıyor. İspanya’da Madrit’de stadyum büyüklüğünde güneş enerjisi panelleri

Bahçeli İdamda Israrlı!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli muhalifler için sert konuştu. Bahçeli “Milliyetçi Hareket Partisi elinde hançerle dolaşan siyasi çürümüşlere teslim olmayacak,

YARGITAY ŞİKE DAVASINA İTİRAZ İNCELİYOR

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da bulunduğu “şike davasında” Yargıtay 5. Ceza Dairesinin kararıyla ilgili gelen itiraz dilekçelerini incelemeyi sürdürüyor. Başsavcılığın, yeniden inceleme kararı alma gibi bir usulün bulunmadığını belirtildi.

Bir Cevap Yazın