Canikli: Ekonomiye Saldırı Sürüyor!

Canikli: Ekonomiye Saldırı Sürüyor!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlık sistemiyle Türkiye’de güçlü yönetimlerin ortaya çıkmasını amaçladıklarını söyledi. Bir televizyon kanalında canlı yayın konuğu olan Canikli, 1982 anayasasının yönetim yapısıyla ilgili çok ciddi çelişkiler yaşandığını, şu andaki yönetim sisteminin kendi haline bırakıldığında her gün potansiyel krizleri ve kaosları bünyesinde barındırdığını belirtti.

Canikli, Türkiye’nin gelecekte hem siyasi hem de ekonomik alanda karşı karşıya kalmaya devam edeceği sorunlar dikkate alındığında güçlü yönetim sistemine geçmesi dışında bir seçeneği olmadığını söyledi.

Darbe girişiminni başarısız olması üzerine ekonomiye saldırıların başladığını iddia eden Canikli “Ekonomide de bunu yaşadık, halen de yaşıyoruz. Bunun sayısız örneklerini, Türkiye sayısız kereler gördü, yaşadı. Biz bunlara şahit olduk. Son 3-4 aydan beri özellikle para ve sermaye piyasalarına yönelik ciddi bir atak söz konusu. Değişik zamanlarda kıyısından köşesinden ima ettik ama ilk defa bu kadar netlikle söylüyoruz. Hakikaten ciddi bir atakla karşı karşıya kaldık. Ekonomide istikrarı bozmayı hedefleyen, belirli bir noktaya kadar da aslında kısmen de olsa amacına ulaşan bir dizi saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu saldırıların ortadan kaldırılmasında, defedilmesinde, özellikle adım adım, çoğunu piyasa bilmiyor, çok ince ayarlarla hayata geçirilen kararlar son derece önemlidir. Türkiye, bundan sonra da kesinlikle spekülatif atak noktasında, buna benzer geçmişte sıkıntı yaşadığı ataklarla karşı karşıya kalmayacaktır.”dedi.
Canikli, Türkiye Varlık Fonuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, bu fonun, durağan ve bir tarafta pasifte bekleyen kıymetlerin ekonomiye katılmasından ibaret olduğunu dile getirdi.


İlgili yazılar

CHP yerel seçimler için hazırladığı broşürde, AKP ile geçen 11 yılda ekonomide oluşan hasar gözler önüne serildi. Broşürde, CHP iktidarında vatandaşın gelirini artıracak politikalara öncelik verileceğini, böylece AKP döneminde borca batan vatandaşların borçlarını rahatça ödemesinin sağlanacağı belirtildi.

Ormanlar zam ile korunacakmış

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, ormanlık alanlardaki tahsis koşullarının yumuşatılmasıyla ilgili düzenlemeleri TBMM’ye taşırken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel

Kredi Kartı Taksit Sayısı Artırıldı

Hükümet kredi kartıyla alışveriş taksit sayısını artırdı. Kredi kartı borcunu bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yapılandırmaya olanak

Bir Cevap Yazın