Çinli yatırımcılar Türkiye’yi keşfetti

Çinli yatırımcılar Türkiye’yi keşfetti

Bir dönemler “sosyalizmin kalesi” olan Çin Halk Cumhuriyeti, son dönemlerde Türkiye’ye en fazla yabancı sermaye getiren ülke konumuna yükseldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 2014 yılının ikinci çeyreğinde kurulan yabancı sermayeli şirketlere ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Nisan-Haziran döneminde 185 anonim şirket ile 1.005 limited şirket olmak üzere toplam 1.190 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Bu şirketlerin toplam yabancı sermaye miktarı ilk üç aylık döneme göre yaklaşık iki kat artarak 513 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti.” dedi.
2014 yılının ikinci çeyreğinde kurulan 185 yabancı sermayeli anonim şirket 46 farklı ülkeden girişimcilerce kurulduğunu belirten Yazıcı şöyle devam etti:

“Burada, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız en başta geliyor. Onları sırasıyla, Alman ve İngilizler izliyor. Bu şirketlere konulan sermayenin yapısına baktığımızda ise, yabancı sermaye miktarının 322 milyon TL’nin üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu miktar, ilk üç aylık dönemdeki yabancı sermaye miktarının neredeyse beş katı. En fazla yabancı sermaye ise Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından getirilmiş.
İkinci üç aylık dönemde kurulmuş yabancı sermayeli şirketlerin büyük çoğunluğu limited şirketlerden oluşuyor. Yine bu dönemde, 80 farklı ülkeden girişimcilerce 1.005 yabancı sermayeli limited şirket kurulduğunu görüyoruz. Bu da yabancı yatırımcıların çoğunlukla bu şirket türünü tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu şirketlerin yüzde 28’i Suriye vatandaşlarının ortaklığında kurulmuş. İkinci sırada yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız var. Onları, Irak ve Alman vatandaşları izliyor. Bu limited şirketlerdeki yabancı sermaye yaklaşık 191 milyon TL. Söz konusu miktarın önemli bir bölümü Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşları tarafından getirilmiş. Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerden de ciddi oranda sermaye girişleri mevcut.”


İlgili yazılar

Erdoğan hakkında suç duyurusu

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyeleri, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim propagandasında kullandığı ayrımcı dil ve nefret

Türkeş hakkında akılalmaz iddialar

Ahmet Davutoğlu’nun bakanlık teklifini kabul eden Tuğrul Türkeş’le ilgili olarak çok konuşulacak iddialar ortaya atıldı. MHP kulislerinde Tuğrul Türkeş’in piyasaya bir

KaçAKsaray’daki bin oda kim için?

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, ‘Ak Saray’ olarak adlandırılan yeni cumhurbaşkanlığı sarayını TBMM gündemine taşıdı. Türkkan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırması

Bir Cevap Yazın