Dolar, Kasım ayında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı.

-KASIM’DA AYLIK EN YÜKSEK REEL GETİRİ DOLARDA GERÇEKLEŞTİ

Dolar, Kasım ayında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı. En yüksek reel getiri 2013 Kasım ayında, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1.10, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 1.72 oranlarıyla dolarda gerçekleşti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Kasım ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları’nı açıkladı. Buna göre en yüksek reel getiri, 2013 Kasım ayında, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1.10, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1.72 oranlarıyla dolarda gerçekleşti.
ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Euro yüzde 0.07 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık, Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 3.47, külçe altın yüzde 2.11 ve mevduat faizi yüzde 0.21 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise euro yüzde 0.68 ve mevduat faizi yüzde 0.40 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 2.88 ve külçe altın yüzde 1.51 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

-3 AYLIK DÖNEMDE EN ÇOK BIST 100 ENDEKSİ KAZANDIRDI- 

BIST 100 Endeksi, üç aylık değerlendirmede; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.31, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1.92 oranlarıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, külçe altın ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5.06, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5.42 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

-6 AYLIK DÖNEMDE EN YÜKSEK GETİRİ EURODA YAŞANDI- 

Altı aylık değerlendirmeye göre euro; ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9.91, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11.15 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20.66, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19.76 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

-YILLIK DEĞERLENDİRMEDE ODE EN YÜKSEK REEL GETİRİ EURODA GERÇEKLEŞTİ- 

Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde; Euro, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12.80, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11.07 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, külçe altın ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 20.65, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 21.87 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.


İlgili yazılar

O mektuba hala yanıt verilmedi!

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu Enerji Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere Çalışma bakanlığı ile Sayıştay , TBMM Kit Komisyonu

16 milyar lira yapılandırıldı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren “torba yasa”nın ilk sonuçlarını açıklad

Korkunç gerçek: 20 bin Tuzla var

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, tehlikeli ve kimyasal madde depolayan 20 bine yakın tesis olduğunu söyledi. Kimyasal sızıntının ardından

Bir Cevap Yazın