CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın yönetiminde hazırladığı “Hasar Tespit Raporunda” AKP döneminde ekonomide yaşanan çöküşün tespitini yaptı. Broşür halinde düzenlenerek CHP il ve ilçe teşkilatlarına da dağıtılan raporda, AKP döneminin sonunda ekonomide ortaya çıkan tablo değerlendirildi ve ekonomiye yönelik taahhütler şöyle sıralandı:

CHP iktidarında istikrar içinde hızlı büyüme sağlanacak,

Millet orta gelir tuzağından çıkarılacak,

Vatandaşın rahatça borçlanıp, borcunu rahatça ödemesini sağlayacak şekilde geliri artırılacak,

İşsizler işe kavuşacak.

Milletin birlik, varlık ve özgürlük içinde yaşaması temin edilecek.

Nerede Bu Paralar? Bu Nasıl İstikrar” başlıklı broşürde Türkiye’nin ekonomide 11 yılda nereden nereye geldiği resmi kurumların ve uluslararası kuruluşların verileri ışığında değerlendirildi. Broşürde yer alan bilgilere göre 11 yıllık AKP döneminde:

22 MİLYAR DOLAR ÖDEDİLER, 243 MİLYAR DOLAR BORÇLANDILAR

Ülke sıcak para bağımlısı oldu. 22 milyar dolarlık IMF borcunu ödemekle övünen AKP, dışarından 243 milyar dolar borç aldı, dış borç 372 milyar dolara fırladı.

Faiz lobilerinden şikayet eden AKP Türkiye’yi dünyanın en yüksek faizini ödemeye mahkum etti. AKP döneminde yapılan faiz ödemesi 367 milyar dolar. Bu, AKP öncesindeki 28 yılda yapılan faiz ödemesinin 1,5 katı.

GELİR 3,9 KAT ARTARKEN KREDİLER 109 KAT ARTTI

Vatandaşın geliri 3,9 kat artarken kredi kartı borçları 19 kat, tüketici kredileri 109 kat arttı. Borç altında ezilen vatandaş “Biz olmazsak istikrar biter” diye korkutulurken istikrar bizzat AKP tarafından bitirildi.Hükümet 11 yılda 1 trilyon 697 milyar dolar para kullandı. Bu para AKP’den önceki 42 iktidarın kullandığı paranın iki katından fazla. Buna rağmen büyüme hem önceki yılların ortalamasının hem rakip ülkelerin altında kaldı. AKP döneminde cari açık 104 kat, dış ticaret açığı 2,8 kat, döviz açık pozisyonu 4,6 kat, kısa vadeli dış borç 8 kat arttı.

TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ YETERSİZ HALE GELDİ

Merkez Bankası rezervleri 4,6 kat arttı ama dış borç ve cari açık o kadar fazla arttı ki her 100 dolarlık kısa vadeli dış borç ve cari açık için Merkez Bankası kasasındaki para AKP öncesinde 166 dolar iken 11 yılın sonunda 67 dolara düştü.

Türkiye dünya imalat sanayi liginden düştü, tarım çöktü. Çiftçi 6,5 İstanbul büyüklüğünde tarım alanını ekemez hale geldi. Samanı bile dışarıdan ithal ettik.

İŞSİZLİK PATLADI

1980-2002 döneminde ortalama yüzde 8,3 olan işsizlik, bu hükümet döneminde yüzde 10,8’e çıktı. Bakan oğlunun 1 trilyona 3-5 kuruş dediği ülkede her beş gençten biri işsiz.

HÜKÜMET YARGIDAN KAÇTI, VATANDAŞ İCRA KAPISINDA

AKP ile geçen yılların sonunda icra dosyası sayısı 21 milyona ulaştı; artış 2 kattan fazla. Protesto edilen senetlerin tutarı 7,5 milyar TL’yi buldu; artış 9 kattan fazla.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ortaya çıkan iddialara da yer verilen broşürde “işte vatandaşın hali, hükümetin hali ” başlığıyla bir bölüm de yer alıyor.Buna göre:

VATANDAŞA 666 DOLAR, BAKANLARA MİLYONLAR

Vatandaşın geliri 11 yılda, 11 taksitte 666 dolar arttı. Buna karşın savcılığın iddiasına göre eski Ekonomi Bakanı 28 taksitte 52 milyon dolar, eski İçişleri Bakanı 10 taksitte 10 milyar dolar, eski AB Bakanı 3 taksitte 1,5 milyon dolar rüşvet aldı.

VATANDAŞ YOKSULLUKLA BOĞUŞUYOR, AYAKKABI KUTULARINDAN MİLYONLAR SAÇILIYOR

Türkiye’de resmi verilere göre 41 milyon kişi iki günde bir masasına bir kap et yemeği koyamazken, Bakan mahdumlarının kasalarından, banka genel müdürlerinin ayakkabı kutularından milyonlar fışkırıyor.

 

 


İlgili yazılar

Ali İsmail Korkmaz davası ertelendi!

Ali İsmail Korkmaz davasının 4. duruşması Kayseri’de yapıldı. Duruşmada Adli Tıp’ın yeni raporu ve Tübitak’ın netleştirdiği kamera kayıtları izlendi. Sanık

CEMAATİN GELİNİ İNGLİZ GAZETESİNE TÜRKİYE’Yİ YAZDI

Fetullah Gülen’in “altın nesil” gazetecilerinden Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık’ın eşi olan yazar Elif Şafak, İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan ve Berkin Elvan olayını anlattığı makalesinde “halk kendisi ihanete uğramış hissediyor. Filler tepişirken çimenler eziliyor” ifadelerini kullandı.

Minnet ve saygıyla anıyoruz

19 Ma­yıs 1919… Emperyalizme karşı başlatılan bağımsızlık mücadelesi ve Tür­ki­ye Cum­hu­ri­yeti­’nin kuruluşunun belli olduğu tarihtir. Top­rak­la­rı düş­man kuv­vet­le­rin­ce iş­gal edi­len

Bir Cevap Yazın