EKONOMİYE YOĞUNLAŞIN…

EKONOMİYE YOĞUNLAŞIN…

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, CHP’ye, “ekonomiye yoğunlaşma” önerisi yaptı. Eski CHP İstanbul Milletvekili ve halen ABD’deki düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nün Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Derviş’in Financial Times’taki yazısının başlığı “Türkiye’de muhalefet güçlü yönlerini yeniden keşfetmeli.” dedi. Financal Times gazetesi’nde yazan  Kemal Derviş, seçmenin yerel seçimlerde AKP’ye ezici bir destek vermediğini vurguladı.  Derviş, yüzde 45 oy olan AKP’nin son genel seçimlerdeki oy oranının yüzde 50 olduğunu, 2010’daki referandumunda da seçmenlerin yüzde 57’sinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın savunduğu anayasa değişikliklerine destek verdiğini hatırlattı.  AKP’nin muhalefetin üçe bölünmesinin avantajını kullandığını vurgulayan Derviş, “Geçtiğimiz aylarda tanık olduğumuz yıkıcı ve kutuplaştırıcı siyaset son bulmalı” ifade etti.

“CHP’DE ETNİK ŞOVENİZME YER OLAMAZ” 

Derviş’e göre Türkiye’nin yeniden demokratik ve ekonomik açıdan başarılı bir ülke olarak belirmesi için üç şeye ihtiyaç var:
“AKP gerçekten demokratik bir muhafazakâr parti olmalı. Partinin lider kadrosu da iyi yönetim ile sürdürülebilir ekonomik başarı arasındaki bağı kavrayabilmeli… CHP merkez solda Avrupalı bir sosyal demokrat parti olmalı. Liberal bir toplumun ve hukukun üstünlüğünün savunucusu olmalı… Büyük oranda laik Kürtlerden destek alan BDP de Türkiye’nin Kürtlerinin müreffeh olacakları ve demokratik bir ülkede barış içinde yaşayacakları bir geleceği hedeflemeli.”
CHP ile ilgili satırlarında “Avrupa merkez solunun kardeş partisinde etnik şovenizme yer olamaz” diyen Derviş, MHP yönetimini hukukun üstünlüğünden yana ve şiddete karşı uyarıcı tavrı nedeniyle övdü ve CHP’ye de şu çağrıda bulundu:
“Türkiye’nin merkez sol muhalefeti kasetlere odaklanmaktan kaçınmalı, ekonomiye yoğunlaşmalı ve tıpkı 1970’lerde güçlü şekilde gösterdiği gibi büyük bir çoğunluk için konuşabilme yeteneğini yeniden keşfetmelidir. Erdoğan’ın iktidar tekeline sadece böyle meydan okunabilir. Üstelik bu tavır, AKP içindeki ılımlılara da yardımcı olabilir. Böylece, Türkiye’nin Kürtlerine ve Aleviler ile dini vecibelerini yerine getiren Sünniler gibi diğer gruplarına da güven verilebilir.”


İlgili yazılar

İlkokul Öğrencilerine Tarikat Yurdu

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldığını ve bu düzenlemeye göre, artık

Yargıya Fuatavni soruşturması!

Twitter fenomeni Fuatavni’nin, hükümetin cemaate yönelik her operasyonunu önceden haber vermesi Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı’nı harekete geçirdi. Paralel yapı iddiasıyla yapılan

HDP’den AKP’ye Dokunulmazlık Golü

59 milletvekili bulunan HDP’den 317 milletvekili olan Ak Parti’ye dokunulmazlık gölü. Ak parti tarafından 16 Mayıs Pazartesi güne yapılacağı açıklanan

Bir Cevap Yazın