EN ÇOK KAZANAN YANDAŞ NTV OLDU

EN ÇOK KAZANAN YANDAŞ NTV OLDU

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) araştırmasına göre, ulusal basında en çok ilan veren parti AKP olurken, CHP ikinci, MHP ise üçüncü sırada yer aldı.
Medya Takip Merkezi’nin, 1- 31 Mart tarih aralığındaki yazılı basın taraması sonucu hazırladığı raporda siyasal partiler, liderler ve belediye başkan adaylarının medyadaki görünürlükleri incelendi. Araştırmaya göre, ulusal basında en çok ilan veren parti AKP oldu. CHP ikinci sırada yer alırken, MHP üçüncü oldu.
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, yazılı basın ilanlarını en fazla kullanan aday oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, kesin olmayan sonuçlara göre yazılı basına hiç ilan vermeyen Kadir Topbaş’a kaptıran Mustafa Sarıgül, 167 ilan adedi ile listenin ilk sırasında yer aldı. İzmir Konak Belediye Başkanı Adayı Hakan Tartan, 85 ilan ile listede ikinci sırada yer aldı. Ulusal basına en çok ilan veren üçüncü başkan adayı ise AKP Çankaya Belediye Başkan Adayı Barış Aydın oldu.
Siyasal partilerin ilan vermek için en çok hangi gazeteleri tercih ettiğini de sorgulayan araştırmaya göre, AK Parti, ulusal basında Posta, Sabah, Hürriyet ve Milliyet’i; yerel basında ise Karadeniz’in Sesi, Haberdar, Karadeniz’de Son Nokta ve Karadeniz’den Güne Bakış gazetelerini tercih etti. CHP ulusal basında Posta, Hürriyet, Milliyet ve Zaman gazetelerine ilan verirken; yerel basında Haberdar, Gazete İstanbul, Gerçek ve Karadeniz’den Güne Bakış gazetelerine ağırlık verdi. MHP ulusal basında Ortadoğu, Zaman, Posta ve Hürriyet; yerel basında ise Yeni Haber, Kuzey Ekspres, Yenigün ve Hakimiyet gazetelerine tercih etti. Siyasi parti liderlerinin öne çıktığı reklamlara baktığımızda AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 523 ilanla listede ilk sırada yer alırken, 140 ilan ile MHP Genel Başkanı ikinci, 120 ilan veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise üçüncü oldu. Siyasal partilerin kurumsal ilanlarında liderlerini kullandıkları dikkat çekti.

EN ÇOK REKLAM VERİLEN KANAL NTV 

Siyasal partilerin en çok tercih ettiği kanalların da belirlendiği araştırmada en çok tercih edilen NTV’nin bin 348 reklam aldığı; NTV’yi 752 adet siyasi reklam alan Kanal D ve 737 reklam ile Star TV’nin izlediği ortaya çıktı. 1–28 Mart tarihleri arasında toplamda 49 saati aşkın ekranlarda yer alan AK Parti, ilk sırada tercih ettiği NTV’ye 774 reklam verirken; NTV’yi, 536 reklamla TGRT Haber ve 485 reklamla Kanal 24 izlediler. Toplamda 23 saatin üzerinde reklam veren CHP’nin de ilk tercihi NTV oldu. 412 CHP reklamının yayınlandığı NTV’yi 391 reklam ile CNN Türk ve 378 adet reklamla Kanal D izlediler. Yazılı basın ilanlarını etkili kullanan MHP’nin TV reklamlarında bu kadar agresif olmadığı gözlendi. MHP’nin en fazla reklam verdiği televizyon kanalı 92 reklam ile CNN Türk olurken; bu kanalı 32 reklam verdiği NTV ve 11 reklam verdiği Habertürk izledi.


İlgili yazılar

Kamu Düzeni Müsteşarlığı Kapatılsın

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan bir dönem CIA uzmanlarının görev yaptığı iddia edilen Başbakanlığa bağlı “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı”nın

AYM’ye bireysel başvuru hakkını getirdik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Sandık namustur. Bir siyası parti sandıklara sahip çıkamıyorsa sandıkları

Destici: Erdoğan-Davutoğlu koalisyonu görüşüyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun koalisyon için görüştüklerini söyledi.  Destici  Dışişleri Konutu ile

Bir Cevap Yazın