Et ithalatı TBMM gündeminde

Et ithalatı TBMM gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e, “Bosna’nın bir yılda üreteceği etin üçte  birini Türkiye mi alacak?” diye sordu.
Oran, www.yakinplan.com’da gündeme getirilen et ithalatını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na sordu.

Bosna Hersek’te Mayıs ayında yaşanan sel felaketi nedeniyle söz konusu ülkeye ekonomik destek sağlamak amacıyla Bosna Hersek menşeli et ve süt ürünlerinin ithal edilebilmesi için uygulanacak gümrük vergilerinin sıfıra indirildiği bilgisinin kamuoyuna yansıdığını belirterek şöyle dedi:

“Bosna-Hersek İstatistik Ajansı’nın verilerine göre, ülkenin sığır eti üretimi 2007 yılında 23 bin 809 ton, 2008 yılında ise 26 bin 335 tondur. 2007-2008 yılı için bir yıllık üretim artışı yüzde 9’dur. Bu rakamlar dikkate alındığında 2014 yılında 44 bin 167 ton sığır eti üretebileceği tahmin ediliyor. Et ve Süt Kurumu’nun Bosna-Hersek’ten 5 ayda ithal edeceği et miktarı ise 15 bin ton olarak açıklanmıştır. Bu durumda Bosna’da 1 yılda üretilecek et miktarının 1/3’ünü Türkiye’nin alması nasıl mümkün olacaktır? 15 bin ton rakamı afaki olarak mı belirlendi?

Bosna-Hersek et üretiminin 1/3’ünü Türkiye’nin ithal etmesi durumunda ülkemizdeki et fiyatları büyük oranda yükselmeyecek mi, bunun önüne geçmek için hangi önlemleri aldınız? Et fiyatlarında yaşanan fiyat artışının önüne geçerek, fiyat istikrarını sağlamak için taban fiyat müdahalesi yapacak mısınız?

Bosna Hersek’e yapılan bu serbestliğin ardından kesilmiş ette menşei değişikliğinin kolaylaşmasıyla bu yardımın asıl faydası batılı ülkelerin çiftçilerine mi olacaktır?
Bosna Hersek dışında diğer ülkelerle yapılacak et ithalatı konusunda gümrük vergilerinde bir değişiklik olacak mıdır? Bu serbestlik diğer ülkelere de yayılacak mıdır?
Türkiye’nin hayvan ithal etmeye ihtiyacı var mıdır? Hayvan ithalatının önünün açılması ulusal çıkarlarımıza uygun mudur? Bu ekonomik destek başka türlü verilemez miydi?
Üreticinin ithalat nedeniyle görebileceği zararın önüne hangi politikalarla geçeceksiniz?”


İlgili yazılar

T.C kimlik kartı ihalesi iptal edildi

Türk vatandaşlarının parmak ve damar izi verileri dahil tüm kişisel bilgilerini barındıran akıllı kimlik kartlarıyla ilgili ihale güvenlik endişeleri nedeniyle

Bakanlık Gökçek’i korumaya aldı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Melih Gökçek için Atatürk Orman Çiftliği’nde yargı kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle yaptığı suç duyurusu İçişleri Bakanlığı’ndan döndü.

İnce : Beni terör ve suç örgütlerine monte ettiler ve dinlediler

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kendisinin ‘terör ve organize suç örgütü üyelerinin yanlarına monte edilerek’ telefonunun dinlendiğini bildirdi. Muharrem İnce

Bir Cevap Yazın