Et ithalatında tezgah yine aynı!

Et ithalatında tezgah yine aynı!

Hükümet yıllık üretimi 44 bin ton olan Bosna-Hersek’e yardım amacıyla 15 bin ton et ithal etme kararı aldı. Et sıfır gümrükle alınacak. İthalatı Et ve Balık Kurumu yıl sonuna kadar yapacak. Karar resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

HEP AYNI TEZGAH

2013-Aralık-2014 Şubat ayı arasında döviz fiyatlarında %30 oranındaki artış ithal yem girdisi fiyatlarını da artırmış bu da  canlı hayvan beslenme fiyatlarını yukarı çekmişti. Canlı hayvan fiyatları yurt içinde bu yüzden artsa da Et Süt Kurumu besicilerden aldığı fiyatı artırmayınca besiciler de EBK’na değil piyasaya canlı hayvanları satmaya başlamıştı.

Bunun sonucunda  EBK kendi bayilerinin Ramazan ayında artan et ihtiyacını karşılayamayınca gümrük vergileri sıfırlanarak canlı hayvan ithalatının önü açılmıştı. 50-200 aralığında büyükbaş canlı hayvan besleyen küçük besiciler olası canlı hayvan ve et ithalatına karşı çıkarken Banvit  ve benzerleri gibi 1000-5000 aralığında büyükbaş canlı hayvan besleyenler ise besilik canlı hayvan ithalatı yapılması gerektiği savunmuştu.

CANLI HAYVAN İTHALATI

2010 Nisan-2012 Aralık tarihleri arasında Türkiye tarihinin en büyük canlı hayvan ve  et ithalatı yapılarak hayvancılık sektörüne büyük darbe vurulmuştu! 2010 Nisan ayında da o zamanki adı EBK’ya sınırlı tonajda, gümrüksüz et, canlı hayvan ithal etme yetkisi verilmişti. Et fiyatlarının düşmemesi üzerine  Müsiad (Müstakil İşadamları Derneği) iktidara baskı yaparak 2010 Agustos ayında özel firmaların da sıfır gümrükle canlı hayvan, et ithalatı yapmalarını sağlamıştı.

Ne yaman bir çelişki idi ki Türkiye hem canlı hayvan, hem et ithal ediyor hem de hayvancılığa, hayvan başına üretim, çiğ süt üretim desteği veriyordu. 2002 yılında 80 milyon TL’lik teşvikle hayvancılık yönetilebilir halde iken 2013 yılına gelindiğinde,  1,7 milyar destek ile sektör yönetilemez hale geldi. Sonuçta  yine ülkemiz et ithal eder konuma düşürüldü.!

TUHAF İTHALAT KARARI

Resmi gazetede yayınlanan ithalat kararı  tuhafa tam tuhaf olduğu kadar da düşündürücü. Karara göre  Bosna – Hersek’ten 31.12.2014 tarihine kadar yani 5 ay içerisinde 15.000 ton taze/dondurulmuş et ithal edilecek.

Peki Bosna-Hersek 15 bin ton Sığır etini karşılayabilir mi?

Bosna-Hersek istatistik Ajansının verilerine göre sığır eti üretimi 2007 yılında 23.809 ton, 2008 yılında 26.335 ton. 2007-2008 yılı için bir yıllık üretim artışı % 9 olduğuna göre;  2009 da 28.708 ton, 2010 da 31.291 ton, 2011 de 34.107 ton, 2012 de 37.176 ton,  2013 de ise 40.521 ton et üretmiş olması olası. Bu hesaptan hareketle, 2014 yılının sonuna kadar da 44.167 ton sığır eti üreteceğini  varsayalım.

etEt Ve Süt Kurumu’nun yıl sonuna  kadar Bosna Hersek’ten ithal edeceği 15.000 ton et, Bosna-Hersek’in toplam et üretiminin üçte birine denk geliyor.Bu miktardaki ithalat  Bosna – Hersek’teki et fiyatlarını alt üst edecek bir miktar.

 

 

 

 

 

 

ÖYLEYSE NE OLACAK?

Biz bu filmin aynısını 2010-2013 canlı hayvan ithalatında görmüştük. Deli dana hastalığından dolayı, Almanya ve Fransa’dan ithal izni verilmeyip Macaristan vb. ülkelerden ithal izni verilince Türkiye’deki et ithalat firmaları Macaristan’ı mesken tutmuşlar, bu ülkeden ithalat artınca fiyatlar da artmıştı. Bunun üzerine Alman ve Fransız Canlı hayvanları Macaristan’a ithal edilerek orada menşei şahadetnameleri, kulak küpeleri değiştirildikten sonra Türkiye’ye sevk edilmeye başlanmıştı. Yani takiyye yapılmıştı.

Bosna-Hersek’te de benzeri olacak. Kesilmiş ette menşei değişikliği daha kolay olacak.

Et ve Süt Kurumu’nun veterinerleri bizzat Bosna-Hersek mezbahalarında kesimin başında bile dursa çözüm değil. Et ve Süt Kurumu Bosna Hersek’ten ithalatı başlatınca fiyatlar yükselecek.

Türkiye’de et ve canlı hayvan ithalatı yapılsın diyen firmalar, lobiler Bosna-Hersek’i mesken tutup yine Almanya , Fransa’dan ithal edecekleri ve menşei ile  kulak küpelerini değiştirecekleri canlı hayvanları Bosna Hersek’te kesilmek üzere Et ve Süt Kurumu’na sunacaklar.

ÇÖZÜM NE?

Çözüm ülkede üretmek, ülke çiftçisine ürettirmektir. Bosna-Hersek e ‘’yardım ‘’ algısı ile yardımseverlik algısı yaratalım derken Bosna –Hersek çiftçisi değil yine batılı ülkelerin çiftçileri kalkındırılmış olacaktır. Üretimde girdinin fiyatı artıyorsa çıktının da fiyat artar. İster hayvanların, isterse insanların yediği gıdalar artık ucuz olamaz. Türkiye gıda üretmeyip ithal etmeye kalkarsa bugünün dış dünyasındaki ‘ucuz gıda’ da artmak zorundadır.

Çapar Kanat


İlgili yazılar

Davutoğlu: Artık İrademi Kullanıyorum!

Saray darbesiyle görevden ayrılan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk kez konuştu. Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Davutoğlu başbakanlığı bıraktığını ancak

Davutoğlu ekrandan milleti kandırmış!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  Parti Meclisi öncesi açıklama yaptı. İşte o açıklama. 7 Haziran’de bir seçim yaptık. Ortaya çıkan

Erdoğan Kars’taki mitingde slogan attırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti lideri gibi ülkenin her tarafında miting yapmaya ve muhalefet partilerini eleştirmeye devam ediyor. Erdoğan Kars’ta

Bir Cevap Yazın