Ford Otosan’da da işçiler direnişe başladı

Ford Otosan’da da işçiler direnişe başladı

Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu Bursa’daki otomotiv fabrikaları ve yan sanayi üretim tesislerindeki işçilerin başlattığı hak eylemi giderek yayılıyor. Renault’da başlayıp Tofaş ve yan sanayi üreten fabrikalardaki grevden sonra bu sabah da İzmit’te Ford Otosan işçileri iş bıraktı.

İşçilerin sabah vardiyasında kart basmaması üzerine Ford otosan yetkilileri mavi yakalılar da dahil olmak üzere parça temininde yaşanan sıkıntı gerekçesiyle üretime iki gün ara verildiğini duyurdu.

Ford yöneticileriyle yüz yüze görüşerek taleplerini dile getirmek isteyen işçiler ‘Fabrika yöneticileri yanımıza gelene kadar buradan ayrılmayacağız’ dedi. Ancak daha sonra işçi temsilcileriyle görüşen polis ekipleri eylemi sonlandırdı. Yaklaşık bir saat süren eylem, polisin işçilere ‘Basın açıklaması yapıp dağılın. Dağılmazsanız müdahale ederiz’ uyarısında bulunmasıyla noktalandı.

Ford İşçileri, Perşembe günü İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak eylemlerini sürdürme kararı aldı. Direnişlerinin ‘Ekmek davası’ olduğunu söyleyen işçiler, “Hiç kimsenin bizi yönlendirmesine izin vermeyeceğiz” dedi. İşçiler, sık sık attıkları sloganlarla Türk Metal Sendikası’na da büyük tepki gösterdi. İşçiler, E-Devlet şifresi edinerek sendikadan istifa etmeye başladıklarını duyurdu. Türk Metal’i “Kan emicilerin sendikası” olarak niteleyen Ford çalışanları, sık sık “Ölmek var dönmek yok” ve “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganlarını attı.

Bu arada işçi temsilcileriyle Bursa valisi Münir Karaloğlu’nun fabrikalerin yöneticileriyle görüşmeleri sürüyor. İşverenin ücret iyileştirmesini kabul ettiiği, işçilerin ise süre ve kamuoyuna açıklama talebi nedeniyle henüz bir uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Otosan’da başlayan eylemle birlikte toplam 13 bin 500 işçinin grev yaptığı belirlendi.

 


İlgili yazılar

Oktay Ekşi siyasete veda etti!

Meclis’in en yaşlı milletvekili ünvanını taşıyan CHP istanbul Milletvekili-Gazeteci Oktay Ekşi  Genel Kurul kürsüsünden aktif siyasete veda etti. Dört yıl

Günal: Denetim Raporları Meclisten Saklanıyor!

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal Sayıştay’ın  güzel raporlar hazırladığını ancak milletvekillerine gelmediğini söyledi.  TBMM Bütçe Plan komisyonunda konuşan Günal özellikle

Haşim Kılıç’dan anlamlı cumhuriyet mesajı

Kılıç, “marifet, tarihteki 16 Türk devletinin sayısını arttırmak değil. Mevcuda yani elimizdeki vatana hep birlikte sımsıkı sarılmak. 17′nciyi çok seviyorum

Bir Cevap Yazın