Ford Otosan’da da işçiler direnişe başladı

Ford Otosan’da da işçiler direnişe başladı

Türk Metal Sendikası’nın örgütlü olduğu Bursa’daki otomotiv fabrikaları ve yan sanayi üretim tesislerindeki işçilerin başlattığı hak eylemi giderek yayılıyor. Renault’da başlayıp Tofaş ve yan sanayi üreten fabrikalardaki grevden sonra bu sabah da İzmit’te Ford Otosan işçileri iş bıraktı.

İşçilerin sabah vardiyasında kart basmaması üzerine Ford otosan yetkilileri mavi yakalılar da dahil olmak üzere parça temininde yaşanan sıkıntı gerekçesiyle üretime iki gün ara verildiğini duyurdu.

Ford yöneticileriyle yüz yüze görüşerek taleplerini dile getirmek isteyen işçiler ‘Fabrika yöneticileri yanımıza gelene kadar buradan ayrılmayacağız’ dedi. Ancak daha sonra işçi temsilcileriyle görüşen polis ekipleri eylemi sonlandırdı. Yaklaşık bir saat süren eylem, polisin işçilere ‘Basın açıklaması yapıp dağılın. Dağılmazsanız müdahale ederiz’ uyarısında bulunmasıyla noktalandı.

Ford İşçileri, Perşembe günü İzmit Sabri Yalım Parkı’nda toplanarak eylemlerini sürdürme kararı aldı. Direnişlerinin ‘Ekmek davası’ olduğunu söyleyen işçiler, “Hiç kimsenin bizi yönlendirmesine izin vermeyeceğiz” dedi. İşçiler, sık sık attıkları sloganlarla Türk Metal Sendikası’na da büyük tepki gösterdi. İşçiler, E-Devlet şifresi edinerek sendikadan istifa etmeye başladıklarını duyurdu. Türk Metal’i “Kan emicilerin sendikası” olarak niteleyen Ford çalışanları, sık sık “Ölmek var dönmek yok” ve “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganlarını attı.

Bu arada işçi temsilcileriyle Bursa valisi Münir Karaloğlu’nun fabrikalerin yöneticileriyle görüşmeleri sürüyor. İşverenin ücret iyileştirmesini kabul ettiiği, işçilerin ise süre ve kamuoyuna açıklama talebi nedeniyle henüz bir uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Otosan’da başlayan eylemle birlikte toplam 13 bin 500 işçinin grev yaptığı belirlendi.

 


İlgili yazılar

Çelik: Kıdem tazminatı sürdürülebilir olmaktan çıktı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını ileri sürdü. Bakan Faruk Çelik, son zamanlarda sık

Vekil seçilemeyince Bahçeli’yi suçladı!

Çınar Çoşkunserçe 1 Kasım seçim sonucunun en çok tartışıldığı parti MHP. 80 milletvekilini 41 e indirdi, oy oranı ise yüzde

Yerde yatan Ali İsmail’i dönüp dönüp tekmelemişler

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 akşamı düzenlenen Gezi protestoları sırasında üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek  öldürülmesiyle  ilgili davanın 4. duruşması

Bir Cevap Yazın