Seçer’in ek ödenek önerisi AKP’liler tarafından reddedildi

Seçer’in ek ödenek önerisi AKP’liler tarafından reddedildi

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, “temsili” bir makam olan Cumhurbaşkanlığı bütçesinin geçen yıla göre ikiye katlanmasına rağmen, bütçesi en az artan bakanlıklar arasındaki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçesine en az 2 milyar TL daha ödenek konulmasını ve bunun çiftçilere destek olarak dağıtılması önerisinde bulundu. Seçer’in bu önerisini AKP’liler reddetti. Seçer, Tarım Bakanı Mehdi Eker’e “Cumhurbaşkanlığı için ‘Kaçak Saray’ yapılmasına evet diyen, çiftçileri görmezden gelen bu tasarıya nasıl imza attınız?” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bütçesinin görüşmelerine Seçer’in yaptığı bir öneri damga vurdu. CHP Mersin Milletvekili Seçer, bütçe üzerine yaptığı konuşmada, hükümetin her alanda eylem planları hazırladığını, ancak bu planlardaki rakamları sürekli revize ettiğini söyledi. 2015 yılı ödeneklerinde Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe ödeneğinin başı çektiğini belirten Seçer, “temsili bir makama” yapılan saray için 1 milyar 370 milyon lira harcandığını hatırlattı. Seçer, bakanlıkların bütçesinin Cumhurbaşkanlığı’na ayrılan ödeneğin çok gerisinden geldiğini, hatta bazı bakanlıkların ödeneklerinde önceki yıllara göre düşüş olduğunu belirterek Tarım Bakanlığı’nın bütçesinin bu yıl sadece 14.6 milyar TL olarak öngörüldüğünü ve artışın bir önceki yıla göre sadece yüzde 3.3’te kaldığını anımsattı. Seçer,” Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bütçesine en az 2 milyar TL daha ödenek konulmasını ve bu ödeneğin çiftçilere destek olarak dağıtılması önerisinde bulunan Seçer’in bu teklifini AKP’liler reddetti. Seçer, Tarım Bakanı Mehdi Eker’e “Cumhurbaşkanı’na milyarlar vererek saray yaptırılmasına ‘evet’ diyeceksiniz, ama iş zor günler geçiren çiftçilere gelince ‘olmaz’ diyeceksiniz. Allah aşkına siz bu tasarıya nasıl imza attınız?” diye sordu.

TARIMDA GERÇEK TABLO

Tarımdaki durumu değerlendirebilmek için öncelikle çiftçinin yaşadığı duruma bakılması gerektiğini vurgulayan Seçer, tarımda üretimde, ihracat ve ithalatta olumsuz bir tablo olduğunu ve bu nedenle Türkiye’nin iddia edildiği gibi Avrupa’nın tarımda birinci sırada üretim yapan, ihracat yapan bir ülkesi olmadığını belirtti. “Bu konuda güncel bir örnek vermek istiyorum” diyen Seçer, narenciye üreticilerinin yaşadıkları sorunları anlattı. Seçer, “Üretici kan ağlıyor. Yani sizin ortaya koyduğunuz pembe tablo gibi değil. Üreticinin ürünü dalında kaldı. AKP iktidara geldiğinde elli dekar arazi üzerinde üretip yapıp çoluğunu çocuğunu geçindiren üretici şimdi geçinemiyor” diye konuştu.

TARIMDA BÜYÜME YOK

Seçer “Türkiye ekonomisi AKP iktidarları döneminde ortalama yüzde 5 büyürken, bu süreç içerisinde tarım sektöründeki büyüme yüzde 2,3’te kalmıştır. Yine bu yıl ikinci çeyrekte tarım yüzde 1,8’de küçülmüştür” değerlendirmesinde bulundu.
Yüksek miktarda ithalatın gerçekleştiği yağlı tohumların Türkiye’nin “kanayan yarası” olmaya devam ettiğini anlatan Seçer, ayrıca kaliteli buğday açığının da devam ettiğini söyledi. Türkiye’nin önceki yıllarda üretim lideri olduğu pamuk ve bakliyatta ithalatının sürdüğünü anlatan Seçer, pek çok ürünün üretimlerinin kaygı verici oranda düştüğünü vurguladı.

6 KİLO BUĞDAYA 1 LİTRE MAZOT

Böyle bir süreçte, tarımdan geçimini sağlayanların hayat koşullarında bir iyileşme olamayacağını söyleyen Seçer, üreticilerin can damarı olan mazot ve gübre fiyatlarında ciddi artışlar yaşandığını, buna karşın üreticinin kazancının giderek azaldığını belirtti. Seçer, “Siz iş başına geldiğinizde yaklaşık 3 kilo buğdayla 1 litre mazot alıyordu çiftçi. Şimdi yaklaşık 6 kilogram buğdayla 1 litre mazotu ancak alabiliyor” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde CHP’nin tarım politikalarını ve vaatlerini eleştirirken “Kaçak mazot mu satacaklar?” dediğini de anımsatan Seçer, “Kaçak mazot satmayacak CHP iktidar olursa ama bugün, maalesef, özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çiftçiyi kaçak mazot kullanmak zorunda bıraktınız. O paralar da IŞİD’e gidiyor. Bir de terör örgütünü zımni olarak, dolaylı olarak finanse ediyorsunuz. Niye? Sizin Hükümetiniz sayesinde. Niye? Akaryakıt fiyatlarının yüksekliği sayesinde” diye konuştu.
2006 yılında yürürlüğe giren Tarım Kanunu’nda merkezi bütçeden ayrılacak tarımsal destek payının GSYH içindeki payının yüzde 1’in aşağısında olamayacağına ilişkin hüküm olmasına rağmen AKP’nin bu hükmü yıllardır görmezden geldiğini anlatan Seçer, bakanlığın kendi açıklamalarında bu payın yüzde 2 olarak gösterildiğini, ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

BOŞA DİRSEK ÇÜRÜTMEDİLER

Konuşmasında gıda güvenliği konusuna ve atama bekleyen ziraat, gıda, su ürünleri ve diğer mühendisler ile veteriner hekimlerin sorunlarına da dikkat çeken Seçer, “Binlerce atama bekleyen işsiz mühendis ve veteriner hekimimiz var. Her gün bize taleplerini iletiyorlar. Türkiye’de gereğinden fazla ziraat, veteriner ve diğer mühendislik fakülteleri varsa, ya bunları kapatacağız ya da mezun ettiğimiz çocuklara iş sahaları açacağız. Bu gençler boşuna dirsek çürütüp okumadılar. Onların bu haklı taleplerini görmezden gelemeyiz” diye konuştu.

TARSİM’DEKİ SORUNLAR VE MERA ALANLARI

Tarım sigortası konusunda da önemli sorunlar yaşandığını, özellikle eksperlerin yaptığı yanlış değerlendirmelerin üreticilerin mağduriyetine sebep olduğunu anlatan Seçer, bu konunun dikkate alınması uyarısında bulundu. Seçer ayrıca mera alanlarının yapılaşmaya açılmasını da eleştirdi.


İlgili yazılar

Ağbaba’dan Cezalar İçin Araştırma Önergesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne 4 Milyon liralık vergi çıkarılmasını eleştirerek, “kendi

Teknosa’da kış ortasında işçi kıyımı!

Teknoloji mağazaları içinde, Türkiye ekonomisinde önemli bir yer tutan Teknosa’nın depolarında çalışan işçiler, iş kolunda faaliyet gösteren Liman-İş Sendikası’na üye

Özel: Bakanlar Kurulu kararıyla madenlerde ölüm serbest!

Kömür madenlerinde kullanılan patlamayı önleyici sistemlerin, uluslararası standartlara uygun hale getirilme süresi uzatıldı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür

Bir Cevap Yazın